Sondazhi i Piepolit: 50% e shqiptarëve do votonin Partinë Socialiste

Partia Socialiste vijon që të mbetet forca politike e cila mban shumicën në vend. Nga rezultatet e sondazhit të institutit italian Piepoli në bashkëpunim me Report Tv, 46%-50% e qytetarëve të anketuar në rang kombëtar do të votonin Partinë Socialiste për zgjedhjet e 14 majit. Krahasuar me rezultatet e zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare të vitit 2021 nga ku ka fituar me 47.67%, PS s’ka lëkundje në rezultate dhe vijon të mbajë vendin e parë. Me rënie drastike paraqitet Partia Demokratike! Vetëm 11-15% e qytetarëve të anketuar në rang kombëtar thonë se do të votojnë PD-në më 14 maj.

Ndërkohë koalicioni Bashkë Fitojmë, i Berishës dhe Metës, renditet i dyti. 31-35% e qytetarëve të anketuar do të votonin këtë koalicion për zgjedhjet e 14 majit. Krahasuar me zgjedhjet e kaluara ku LSI mori vetëm 6.81%, shihet me rritje, por kjo për faktin e bashkëpunimit me Sali Berishën. 0-2% do të votonin PSD-në, partia e cila ka një rënie të lehtë krahasuar me zgjedhjet parlamentare të 2021. 1% e shqiptarëve do të votonte Aleancën Liberale të Djathtë dhe LZHK-në.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Prinderit që i bërtasin cdo ditë fëmijëve. Ja pasojat negative që do kenë kur të rriten

Psikologet tregojne se nje nga gabimet qe bejn prinderit...

Pas dy shtatëzanive me binjake doja një bebe tjetër, u habita kur pash cfare me doli ne eko

Një nënë e cila tashmë kishte dy cifte binjakësh...

Autobuzi me 20 femije del nga rruga bie ne humnerë

Një autobus me nëntëmbëdhjetë gjimnazistë është ka dalë nga...

34 vjecarja kujdesej për të moshuarit i vjedh 75 mijë paund nga karta e bankës

Një femer e varur nga bixhozi dhe droga vodhi...