Luan me 22 instrumente muzikore, historia e Pëllumb Metës: Në fillim nuk tregoja se nuk më besonin

Instrumentisti Pëllumb Meta i ka lënë të gjithë pa fjalë me historinë e jetës së tij. Ai di të luajë plot 22 instrumenta, të cilat i ka mësuar vetë në mënyrë autodidakte.

 

I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, Pëllumbi ka treguar se e para që ka mësuar ka qene pipëza. Madje, ka theksuar se kur këndon ka aftësinë të përdorë çdolloj dialekti, duke mos u kuptuar nga askush.

 

“Unë përdor 22 instrumenta, pavarësisht se treçerekun e instrumentave i realizoj të gjitha teknikisht vetë dhe i provoj. Më përpara thoja 5-6, që mos të më thonin njerëzit ‘Ça bën’. Plus quhet edhe zëri, që e përdor fal zotit me shumë dialekte dhe nuk e beson kush nga jam.

 

Faktikisht babai im e prodhonte instrumentin e lahutës që është kjo këtu, edhe i binte. Ishin dy vëllezër, të cilën në darkë gjatë beharit dilnin në sheshin Stambolli bënin muzikë dhe këndonin për qejfin e vetë. Nuk shkonin nëpër dasma. Ata këndonin pa asnjë modifikim, siç ishte e bënin, kurse tani dihet që e moderojnë, e zbukurojnë, pavarësisht se nuk e dinë që e prishin pak më shumë.

 

Instrumenti i parë që kam mësuar ka qenë pipëza. Babai im i prodhonte, ndërsa unë kam qenë 6 vjeç kur e kam mësuar”, u shpreh ndër të tjera ai./abcnews.al

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Si të Humbisni 4 Kilogramë me Supën e Lakrës – Receta me Shije të Lehtë

Në rrjete sociale çdo ditë dalin ide të reja...

Çfarë ndodhi me Kiara Titon? Ish-banorja e BBV ka dy fjalë te rendesishme për ndjekësit e saj

Pas përfundimit të rrugëtimit të saj në “Big Brother...

E mbani mend vajzën e Eli Farës? Nuk do ta besoni sa ka ndryshuar …

Vajza e këngëtares së mirënjohur Eli Farës, Marina është...