Mjeshtër i endjes me thupër, prej rreth 60 vitesh ruan një traditën…

Ka qenë 15 vjeç kur mësoi për herë të parë të punonte me thupër. Atë që në fillim Qani Nuredini e quante zanat, sot e cilëson art.

 

Zanatin e ka trashëguar nga i ati. Kujton kur ai i thonte se një ditë do të bëhej nga mjeshtrat e thuprës në Elbasan.

 

Tashmë në këtë qytet Thuprat punohen kryesisht nga të moshuarit. Qaniu thotë që kërkesat më të mëdha janë nga bizneset, por kjo peridhë nuk ka qenë shumë e mirë.

 

Duart i janë bërë me kallo dhe shpesh i dhëmbin, por kjo nuk e pengon te punoje. Gjatë verës, Qaniu mbledh thuprat përgjatë luginës së lumit Shkumbin.

 

Pasi thuprat të thahen Qaniu rifillon punën dhe end ngadalë për të formuar objektet e bukura artizanale ashtu siç ka bërë pwr 60 vite me radhë.

 

Xhevdet Amuli: Nuk mbështesim Bardh Spahinë, PL e shkatërron PD

Në zgjedhjet vendore të 14 majit, qarku Shkodër do të përfaqësohet me kandidatin e PD-së së Sali Berishës dhe koalicionit “Bashkë fitojmë”, Bardh Spahinë,...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Xhevdet Amuli: Nuk mbështesim Bardh Spahinë, PL e shkatërron PD

Në zgjedhjet vendore të 14 majit, qarku Shkodër do...

Horoskopi nga Paolo Fox për muajin Prill 2023 për të 12 shenjat e zodiakut

Dashi, horoskopi mujor nga Paolo Fox   Një energji e re...

Këngëtarja e njohur mbështet publikisht Luizin dhe ka një surprizë për banorin e “BBVA”

Këngëtarja e njohur shqiptare, Xhensila Myrtezaj, ka dhënë së...