Dy tërmete godasin Shqipërinë, sizmologu i njohur tregon zonat më aktive

Dy tërmete të njëpasnjëshme kanë goditur Shqipërinë pasditën e së martës. Sizmologët i konsiderojnë këto tërmete të moderuar dhe të pafuqishëm për të shkaktuar dëme.

 

“Tërmeti i ditës së djeshme ishte më një magnitudë 4.1 të shkallës Rihter, i lokalizuar në afërsi të qytezës së Belshit, ai konsiderohet i moderuar, nuk shkakton dëme”, theksoi Damiano Koxhaj, sizmolog.

 

Për ekspertët e fushës, kjo zonë është e njohur ndër vite për tërmete me magnituda të këtij lloji.

 

“Zona jugore janë më aktive se pjesa tjetër e territorit në këtë zonë ne kemi pas në 2011, 2 ngjarje me magnitudë 4 në 2017, në 2018, në 2021, në 2020 pra është një zonë që historikisht ka qënë active dhe magnitudat 4 janë normale”, u shpreh ai.

 

Sizmologët, referuar pasgodtjeve, janë të mendimit se aktiviteti sizmik në zonën e Belshit do të shuhet.

Mungojnë fushat sportive publike, Herion Faslija: T’i biem rreth e përqark për të kërkuar një fushë sportive

Nje nder problemet e shumta ne qytetin e Shkodres qe prek sidomos femijet dhe te rinjte qe kane pasion sportin, eshte mungesa e kendeve...

“Benet Beci është i paparë”/ Luizi i rrëfen Kiarës si e ndihmoi deputeti në momentin e vështirë

Kryefjala e Big Brother, këngëtari Luiz Ejlli i cili shpesh thotë që është i djathtë, ka dhënë vlerësime maksimale për kandidatin e PS për...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME