Transplanti i parë në Itali: Babai shqiptar i dhuron një pjesë të mushkërisë djalit të tij 5-vjeçar dhe i shpëton jetën

Një 34-vjeçar shqiptar i ka dhuruar djalit të tij 5-vjeçar mushkërinë, në mënyrë që ai t’i kthehej jetës së tij normale dhe të luante ashtu siç luanin të gjithë shokët e tij.

 

Më 17 janar të këtij viti ndodhi “një mrekulli”. Ekipi mjekësor në Itali kreu transplantin e parë të mushkërive nga një donator i gjallë.

 

Vogëlushi ka lënë spitalin një muaj pas ndërhyrjes dhe tashmë ai është në gjendje që të jetë njësoj si bashkëmoshatarët e tij.

 

Familja e tij u shpërngul në Itali në verën e vitit 2018 kur fëmija ishte vetëm një vjeç. Mamaja e tij mbërriti e para ndërkohë babai u bashkua me ata pas ca kohësh pasi la punën e tij si inxhinier ndërtimi në Shqipëri.

 

Një vit pas shpërnguljes së tyre në Itali, djali i tyre ishte nisur për në spital pasi kishte pasur disa shenja sëmundjeje. Pas analizave mbërrin diagnoza e talasemisë apo anemisë mesdhetare, dhe rezulton për një çrregullim gjaku.

 

Në verën e vitit 2021 u kërkua transplant i palcës së eshtrave. Ndërhyrja u krye në vitin 2023 dhe transplanti u krye me sukses dhe tashmë 5-vjeçari është në gjendje mjaft të mirë shëndetësore

Sytë nga qielli, sonte ndodh fenomeni i rrallë astronomik: 5 planetë do të rreshtohen pas njëri-tjetrit

Një fenomen i rrallë astronomik do të ndodhë sonte, e martë 27 mars, pasi 5 planetë të sistemit tonë diellor do të rreshtohen pas...

BANORËT NË SAMRISH: JETOJMË ME “VDEKJEN MBI KOKË”

Rrjeti I amortizuar në Samrish të njësisë administarive Dajç është një problem shumë I madh për banorët e zonës. Ata shprehen se ndihen te...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME