Ndahet nga jeta ikona e televizionit italian, Maurizio Costanzo

Maurizio Costanzo, një ikonë e televizionit italian, është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare në Romë.

 

Lajmin e hidhur e bëri të ditur zyra e tij e shtypit. Gazetari, prezantuesi televiziv, autori dhe skenaristi ishte i martuar me Maria De Filippi që nga viti 1995. Ata janë prindër të një djali, të cilin e kanë birësuar.

 

Nga viti 1982, i ndjeri drejtonte “Maurizio Costanzo Show” dhe për të paktën një dekadë kjo shfaqje u konsiderua si salloni i medias për ekselentët, nga të famshmit dhe politikanët. Gjatë karrierës së tij ai ka realizuar dhjetëra programe radiotelevizive dhe shfaqje skenike.

 

Karriera e tij filloi në vitin 1956 si reporter për gazetën romake Paese Sera: ai ishte vetëm 18 vjeç. Pasi u transferua në Corriere Mercantile të Genovas, në vitin 1960 ai u bë kryeredaktor i së përjavshmes Grazia.

 

Debutimi i tij në radio daton në vitin 1963 si autor i programit ‘Songs and Clouds’, drejtuar nga Nunzio Filogamo.

Xhevdet Amuli: Nuk mbështesim Bardh Spahinë, PL e shkatërron PD

Në zgjedhjet vendore të 14 majit, qarku Shkodër do të përfaqësohet me kandidatin e PD-së së Sali Berishës dhe koalicionit “Bashkë fitojmë”, Bardh Spahinë,...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Xhevdet Amuli: Nuk mbështesim Bardh Spahinë, PL e shkatërron PD

Në zgjedhjet vendore të 14 majit, qarku Shkodër do...

Horoskopi nga Paolo Fox për muajin Prill 2023 për të 12 shenjat e zodiakut

Dashi, horoskopi mujor nga Paolo Fox   Një energji e re...

Këngëtarja e njohur mbështet publikisht Luizin dhe ka një surprizë për banorin e “BBVA”

Këngëtarja e njohur shqiptare, Xhensila Myrtezaj, ka dhënë së...