70 vjecarja e varfer shet vicin dhe parat i dhuron te prekurve nga termeti ne Turqi

Njerëzit me zemër të madhe shihen në raste nevoje. E tillë është edhe Sarigul Kaçan, një 70-vjeçare nga Turqia. E moshuara nga fshati Karahan, në afërsi të zonave të goditura nga tërmeti, ka kryer një gjest vërtet fisnik dhe human. Ajo nuk kishte pasuri, por të vetmen gjë të vlefshme e shiti dhe paratë i dhuroi për ndihma.

 

 

Bëhet fjalë për viçin e saj që e rriste prej kohësh për ta bërë lopë. Gruaja 70-vjeçare e shiti atë për 13 mijë lira, ose rreth 675 euro, në treg dhe paratë i dorëzoi për të ndihmuar njerëzit e prekur nga tërmeti. Veprimi i të moshuarës ka prekur shumë njerëz, duke bërë që gjithëkush të mobilizohet e të dhurojë sado pak nga pasuria e tyre në këtë tragjedi që ka ndodhur.

 

“Unë e fal mëshqerrën për ata që vdiqën në tërmet. Zoti e ruajtë dhe e shpëtoftë Presidentin tonë, ata që po ndihmojë njerëzit, ushtarët tanë dhe këdo që po nxjerr njerëzit nga rrënojat. Zoti mos sprovoftë më vendin tonë me ngjarje të tilla” – tha e moshuara.

 

Deri më tani, më shumë se 17 mijë persona janë nxjerr të pajetë nga rrënojat e tërmeteve që goditën Turqinë dhe Sirinë.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Prinderit që i bërtasin cdo ditë fëmijëve. Ja pasojat negative që do kenë kur të rriten

Psikologet tregojne se nje nga gabimet qe bejn prinderit...

Pas dy shtatëzanive me binjake doja një bebe tjetër, u habita kur pash cfare me doli ne eko

Një nënë e cila tashmë kishte dy cifte binjakësh...

Autobuzi me 20 femije del nga rruga bie ne humnerë

Një autobus me nëntëmbëdhjetë gjimnazistë është ka dalë nga...

34 vjecarja kujdesej për të moshuarit i vjedh 75 mijë paund nga karta e bankës

Një femer e varur nga bixhozi dhe droga vodhi...