Arrestohet shefi i onkologjisë: Mori ryshfet 62 herë në 1 javë

Shefi i departamentit të onkologjisë në spitalin e rrethit në Suceava, Rumani, u arrestua pasi u akuzua se kishte marrë ryshfet nga pacientët me kancer 62 herë në vetëm një javë, sipas portalit rumun Romanian Journal.

 

Pasi kontrolloi zyrën e mjekut të tij si dhe makinën e tij të kompanisë, policia tha se gjeti prova për 64 akte ryshfeti, 62 prej të cilave ndodhën gjatë një jave në dhjetor të vitit të kaluar, dhe dyshohet se ai ka marrë ryshfet nga pacientë me kancer në shuma prej 50, 100 dhe 200 lei, pra 10, 20 dhe 40 euro dhe përveç parave ka marrë edhe ushqime dhe ëmbëlsira.

 

Policia dhe prokuroria nisën një hetim pasi disa pacientë u ankuan se ai u kërkonte ryshfet për të marrë trajtimin e nevojshëm mjekësor, sipas Romanian Journal.

 

Sipas deklaratës shëndetësore rumune, shefi i departamentit të onkologjisë ka një pagë mujore prej 17500 lei, pra 3500 euro dhe shefi i arrestuar e ka marrë rrogën në dy klinika të tjera private.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME