Parashikimi i frikshëm/ Ngrihet alarmi, bora dhe ngrica pritet të pushtojnë vendin, 10 ditët në vijim…

Italia do të përballet me 10 ditë të tjera me temperatura të ulëta e reshje bore, shira intensive dhe erëra të forta që tashmë kanë shkaktuar dëme të mëdha dhe përmbytje, thanë motosnologët të enjten, shkruan ANSA.

 

“Moti ekstrem i keq do të sjellë erërat e ftohta, fillimisht nga Atlantiku Verior dhe më pas nga Ballkani”, tha Andrea Garbinato.

 

 

Gjatë orëve të ardhshme do të ketë reshje të dendura borë në Veneto jugore, Toscana dhe Emilia, ndërsa Sardenja tashmë është zbardhur nga bora.

 

Edhe të premten parashikohet borë në Apeninet jugore. Fundjava do të karakterizohet nga erëra të forta në jug dhe shira të dendur, duke u përhapur drejt veriut në rajonet e Adriatikut.

 

 

Të shtunën do të ketë reshje të mëdha dëbore në shpinë Apenine rreth 100 metra në Marche dhe 350 metra në Kalabri, ndërsa të dielën bora do të përhapet në kodrat e ulëta në Siçili. Anticiklonet e njëpasnjëshme do të prekin Italinë deri në fund të muajit theksoi Garbinato.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME