Nëse jeni mbi 25 vjeç dhe nuk dini këto rregulla mbi paratë, s’do të bëheni asnjëherë të pasur

Nuk ka rëndësi sa paguhesh përpara faktit se si i menaxhon paratë. 11 rregulla duhet t’i ketë parasysh çdokush mbi 25 vjeç. Sa më shpejt të fillosh të paguhesh, aq më shpejt duhet të heqësh para mënjanë për veten. Kursimi automatik do ishte akoma më mirë.

 

Krijo një fond rezervë 6 mujore. Ndiq rregullon e buxhetit 50/30/20. Nevojat, dëshirat, kursime/investime. Ndaji bonuset në tre pjesë: për qejf, për pension, për të ulur borxhin e kredisë. Shmang borxhet me interesa të larta.

 

Kësti i kredisë duhet të jetë më pak se 25% e të ardhurave mujore. Më mirë një makinë të vjetër ta blesh pa kredi. 15% të të ardhurave kurseje për pension. Prit 24 orë përpara se të blesh diçka. Kurse në fillim për pensionin tënd pastaj për shkollat e fëmijëve.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Shenjat e Horoskopit që martohen në moshë të re

Ka disa shenja që janë alergjikë ndaj martesës dhe...

“Mami, nuk ia dal dot më me babin”, nëna kujton mes lotësh fjalët e të birit 7-vjeçar

Pas 16 vjetësh martesë, në vitin 2019 Silvana vendos...