4 Bimët më të rrezikshme, që duhet të hiqni menjëherë nga shtëpia juaj!

Ne të gjithë e dimë se bimët janë jashtëzakonisht të mira dhe të dobishme për ne, veçanërisht bimët e brendshme. Kjo për shkak se ata pastrojnë ajrin, sigurojnë oksigjen dhe thjesht rifreskojnë shtëpinë tonë dhe e bëjnë atë më të rehatshme për të jetuar. Por, duhet të jeni të kujdesshëm, sepse ka disa bimë që mund të jenë shumë të rrezikshme dhe ju nuk duhet t’i merrni ato në shtëpinë tuaj. Këto bimë mund të jenë shumë të rrezikshme për ju dhe familjen tuaj, veçanërisht nëse keni fëmijë të vegjël ose kafshë shtëpiake në shtëpi. Behet fjale per keto lloj bimesh:

 

Cicuta Maculata

Kjo është një lule e egër e madhe nga familja e karotës e cila duket si selino.

 

Atropa Belladonna

Kjo bimë ka shije të ëmbël dhe fruta të ngjashme me kokrra të kuqe, të cilat zakonisht janë përgjegjëse për shumicën e rasteve të helmimit.

 

Castor Bean (Ricinus Communis)

Ky lloj i bimës zakonisht rritet si një bime dekorative dhe është vendase në Afrikë. Ndoshta keni dëgjuar për vajin e pluhurit, apo jo? Vaj kastorit është prodhuar nga fara të përpunuara, por para se të përpunohen ato përmbajnë helm që quhet ricin i cili është jashtëzakonisht i demshem.

 

Duhani (Nicotiana Tabacum)

A e dini se duhani është bimë jo-ushqimore komerciale e përhapur gjeresisht në botë? Duhet të dini se të gjitha pjesët e bimës, sidomos gjethet e saj, përmbajnë alkaloide toksike nikotina dhe anabasine, dhe mund të jetë fatale nëse hahet.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Ish-balerina e Tv Klan për aksidentin e tmerrshëm: Nuk punonin frenat, qëndrova 2 muaj në koma

Në emisionin “Shije Shtëpie” në Tv Klan, ka qenë...

Surprizon Balina Bodinaku: Olta Gixharin e shoh fituese të Big Brother VIP

Ish-opinionistja e “Big Brother VIP”, Balina Bodinaku, ishte sot...