Ky qen rri përditë ulur në plazh duke pritur me sytë nga deti që kur i zoti humbi jetën mes valëve

Mund të përshkruani çfarë është dashuria?

 

Shumë do të përgjigjen se është një nga ndjenjat më të pastra që dy njerëz mund të kenë për njëri-tjetrin, ndërsa të tjerë do të përgjigjen se është forma më e pakushtëzuar që mund të ekzistojë në botë ndaj qenieve të gjalla të të gjitha llojeve, madje edhe ndërmjet njerëzve dhe kafshëve.

 

Gjithçka fillon kur Jolie Mejìa, një grua që jeton në Peru me familjen e saj, vendos të kalojë një të diel në kontakt me natyrën, buzë detit me fëmijët dhe burrin e saj.
Qeni real me emrin Vaguito

 

Kur ajo mbërrin në plazhin e vendpushimit bregdetar, gruaja vëren se një qen që i ishte afruar me dashuri për t’u kërkuar përkëdhelje dhe vëmendje: “Ai’ duket i brαktίsur. Κishte një rrip në qafë dhe gëzofi i tij ishte i pastër. E përkëdhela duke pritur të zotin e tij, por minutat kaluan dhe askush nuk erdhi.”

 

Pasi priti më kot që të vinte pronari, gruaja vuri re se qeni ishte gjithmonë me sytë nga horizonti i detit, sikur të priste dikë që do të mbërrinte mes valëve të oqeanit. Kurioze nga ajo sjellje e çuditshme, Jolie pyeti një kalimtar vendas nëse ai qen ishte brαktίsur apo po priste pronarin e tij: përgjigja, natyrisht, ishte jashtëzakonisht prekëse.

 

Αi qen, i quajtur Vaguito, kishte humbur zotërinë e tij peshkatar disa kohë më parë, ndoshta u mbγt në një farë mënyre midis valëve; çdo ditë, që kur pronari i tij ndërroi jetë, Vaguito rrinte ulur në plazh dhe shikonte detin, duke pritur kthimin e njeriut të tij të dashur.

 

Një histori vërtet emocionuese. Fatmirësisht, ai qen nuk ishte krejt vetëm, shumë banorë vendas u kujdesën për të, duke e ushqyer, duke u kujdesur dhe duke e mbrojtur nga çdo gjë nëse kishte nevojë.

 

Qeni real me emrin Vaguito

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Zbulohet e vërteta/ Ish-banori Big Brother VIP flet për sëmundjen e rrallë të Luiz Ejllit

Historia e sëmundjes së rrallë të Luiz Ejllit ka...

Kiara i vë “kusht” Luizit: ‘S’të puth më po s’fitove’! Kthehemi sërish tek 24 dhjetori

Nis “Sfida e rezistencës”. Banorët u pozicionuan në vendin...

Sula njeriu model kerkon grua pasi i ka vdekur bashkeshortja. E kam shtepin …

Një tjetër prezantim është shfaqur ditën e sotme në...