Ky biznesmen paguan faturat e punonjësve të tij: “Një mënyrë për t’i ndihmuar në këtë moment të vështirë”

Në një moment historik dhe social ku standardi i jetesës për një familje tipike duket se po bëhet gjithnjë e më i ulët për shkak të kostove gjithnjë në rritje të mallrave parësore dhe faturave për të paguar në shtëpi, ndihma financiare është pikërisht ajo që na nevojitet.

 

Nëse kjo ndihmë vjen drejtpërdrejt nga vendimet e marra nga qeveria e një kombi të vetëm ose nga kompania ku punoni, nuk ka rëndësi, një bonus ekonomik është gjithmonë i mirëpritur. Për këtë arsye sot duam t’ju tregojmë për iniciativën e bukur të Andrea Berit, një sipërmarrësi italian që po bën bujë.

 

Ai quhet Andrea Beri, është një sipërmarrës nga Lecco, i cili së bashku me familjen kujdeset dhe menaxhon kompaninë ITA SPA; ky realitet industrial prodhon energji elektrike përmes një impianti kogjenerimi. Kjo energji shίtet dhe të ardhurat janë të destinuara për 128 punonjës për atë që ky sipërmarrës e ka quajtur “bonus energjie”: bëhet fjalë për 32 mijë euro në total.

 

Këto 32,000 euro më pas u shpërndahen një herë 128 punonjësve të Spa-së në Lecco, prandaj çdo punonjës i familjes Beri mori një bonus energjie të barabartë me 250 euro, një ndihmë e vogël, por padyshim shumë e rëndësishme në kohërat kur faturat e shërbimeve të shtëpisë janë vërtet të larta.

 

Andrea Beri shpjegoi arsyen e dhënies së bonusit të energjisë për 128 punonjësit e tij: “Po jetojmë në një periudhë tensiσnesh të fσrta ekonomike dhe me ndikim të madh social, sistemi i vetëprodhimit të energjisë në kompaninë tonë ka sjellë përfitime dhe për këtë arsye. Kam vendosur të dihmoj punonjësit e mi me bonusin e energjisë, që edhe ata të përfitojnë nga këto avantazhe që sjell uzina jonë, e di mirë që 250 euro nuk janë zgjidhje, por janë diçka e dobishme në një moment vërtet delikat. Me këtë iniciativë jam përpjekur që të ndihmoj punonjësit e mi në një moment të tillë”.

 

Një “frymëmarrje” e vërtetë për të gjithë ata punonjës italianë që po përjetojnë një periudhë rritjesh të përgjithshme çmimesh që nuk është e lehtë të përballosh!

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Zbulohet e vërteta/ Ish-banori Big Brother VIP flet për sëmundjen e rrallë të Luiz Ejllit

Historia e sëmundjes së rrallë të Luiz Ejllit ka...

Kiara i vë “kusht” Luizit: ‘S’të puth më po s’fitove’! Kthehemi sërish tek 24 dhjetori

Nis “Sfida e rezistencës”. Banorët u pozicionuan në vendin...

Sula njeriu model kerkon grua pasi i ka vdekur bashkeshortja. E kam shtepin …

Një tjetër prezantim është shfaqur ditën e sotme në...