“Nëse s’dëgjon, nuk do shpëtosh”, BBC zbardh bisedën si emergjencat franceze tallen me emigrantët që po mbyten

Në nëntorin e kaluar në ujërat mes Francës dhe Britanisë ndodhi një tragjedi,

 

ku një gomone me 33 emigrantë në të u përmbyt dhe 31 prej personave u mbytën, teksa vetëm 2 arritën të dalin të gjallë nga uji në kanalin e La Manshit.

 

Një hetim i policisë franceze, i publikuar nga gazeta Le Monde, lë të kuptohet se rojet bregdetare të Francës nuk dërguan kurrë ndihmë në vendngjarje, ndonëse patën një kërkesë specifike nga Britania e Madhe për ta bërë një gjë të tillë.

 

BBC ka arritur të mbledhë gjithashtu dëshmi, ku autoritetet britanike ia kalonin njëra-tjetrës përgjegjësinë për ndërhyrjen ndaj një gomoneje që po mbytej. Një njërën prej bisedave, një operator dëgjohet duke u tallur pas ndërprerjes së linjës.

 

“Epo mirë, nuk mund të më dëgjosh, nuk do të shpëtohesh. Këmbët e mia janë në ujë thotë. Se mos të kërkova unë që të largohesh”,

 

dëgjohet të thotë operatori, çka tregon edhe rrezikun e madh që emigrantët me gomone ndërmarrin dhe e lënë veten në dorë të një operatori telefonik.

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim kohe dhe pasioni, por një djalë e ka zbatuar këtë ide fjalë për fjalë. Ai...

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte dhunë, të bërtitura, sherre, biseda me zë të lartë, shoferë që vetëm i bien borive...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte...

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura...