Ishte dikur aktor, por tani politikan/ E gjeni dot se cili është ky shqiptar?

Shumë prej jush mund ta njohin Arben Imamin si aktor dhe Arben Imamin si politikan, por nuk e dini se është i njëjtin personazh.

 

Ai është nga të rrallët politikanë shqiptar që fillimet e tij i ka pasur në Teatër dhe kinematografi.

 

Aktori, qe u be i njohur për publikun para viteve ’90 me rolin e us ht arit stoik ne filmin “Balle për balle”, por në vitin 2009 mbërriti ne krye te Ministrisë se Mbrojtjes.

 

Imami ka lindur me 21 janar 1958 ne Tiranë dhe ka studjuar ne Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë per aktor, ne vitet 1977 – 1981 Institucion ne te cilin ai ka qene edhe padagog ne vitin 1990. Mbasi mbaron studimet fillon pune menjehere ne Teatrin Kombetar.

 

Karriera e tij politike, nisi ne radhët e PD ne vitet 1990, si nënkryetar, opozitar i pu shtetit te ish-presidentit Berisha.

 

Karriera si aktor:

Ilegalët (1976), Leka
Njeriu me top (1977), Abaz Fizi
Monumenti (1977)

Vajzat me kordele të kuqe (1978), Sandri
Ballë për ballë (1979), Arben Struga
Ne cdo stine (1980), Bardhyl
Të shoh në sy (1986), Gjergji.

 

“Heroi” i heshtur që zbukuron kishën e Zojës së Shkodrës

Nga Simon Shkreli   Paulin Rripaj është i heshtur, ai punon me përkushtim që Kisha ku ai shërben si punonjës mirëmbajtjeje të zbukurohet sa më mirë...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

“Heroi” i heshtur që zbukuron kishën e Zojës së Shkodrës

Nga Simon Shkreli   Paulin Rripaj është i heshtur, ai punon...

Kushërirë e Ramës dhe zëdhënëse e Berishës/ Erla Mëhilli tregon “të pathënat”

Të jesh kushëri me Ramën është rastësi, të punosh...

Ilir Meta, 100 milionë dollarë pasuri në Angli?/ Detajet që ngrejnë dyshime…

Në vitin 2016, gazetari investigativ Artan Hoxha, deklaronte se...