I besoni këto? Dalin të dhënat: Në këto qytete shqiptare kushërinjtë martohen me njeri-tjetrin

Kohe më parë, e ftuar në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon, Psikologia Denata Toçe kishte thënë se raste të tilla ndodhin në fise të caktuara në Turqi apo Afrikë, ku është pjesë e kulturës që martesat të bëhen brenda familjes.

 

Ndërkohë, në të njëjtin emision, Marsida Simo kishte zbuluar se martesa mes kushërinjsh të dytë apo të tretë ndodhin edhe në jug të Shqipërisë.

 

“Në periudhën kur ka pasur kanuni efekt ruajti veriun, por jo jugun. Martesat brenda familjarëve ndodhin në shumë qytete në jug të Shqipërisë si Korça, Gjirokastra etj…

 

Kjo jo vetëm për të ruajtur pasurinë, por edhe zakonin apo kulturën e tyre”, kishte thënë ajo në studio të emisionit “Ftesë në 5”.

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte dhunë, të bërtitura, sherre, biseda me zë të lartë, shoferë që vetëm i bien borive...

Europa dhe SHBA japin alarmin, cila grupmoshë rrezikohet më shumë nga ‘tridemia’

Një kombinimin e virusit sincicial të frymëmarrjes ( RSV ), infeksionit Covid-19 dhe gripit i quajtur si ‘tridemia’ ka ngritur në këmbë Autoritetet shëndetësore...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte...

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura...