TERHIQET UJI NE BERDICE, POR DEMET JANE TEPER TE MEDHA PER BANORET

Fillimi I kësaj jave ka qënë mjaft I vëshstirë për Shkodrën e kryesisht për NJ.A Bërdicë.

 

Nga reshjet e shumta të rëna në këtë zonë të gjithë banorët dhe bizneset janë përballur me prurje të mëdha uji cka ka bërë që dëmet nga prezenca e ujit ka shkaktuar shumë dëme. Aleksandër Pashuku administrator i NJ.A Bërdicë shprehet se situate ka qënë mjaft e vështire dhe se uji që ka përmbytur banesat apo bizneset e zonës ka ardhur në mënyrë të .

Por ato që vërtëtë janë përballur me shumë vështirësi janë banorët e zones të cilet janë përmbytur dhe që niveli I ujit ka arritur niveliln deri në 1 metër. Ata u shprehën se nuk kanq qnq të paralajmëruar më herët nga instancat përkatesë për situatën me të cilën mund të përballeshin dhe se dëmet që ata kanë pësuar janë të mëdha si në banesa gjithashtu edhe në gjënë e gjallë.

Përvec prezencës së ujit banorët janë përballur edhe me mungesën e energjisë elektrike cka e ka bërë edhe më të vështrë situatën.

TRAktualisht me rëninen e intensitetit të reshejve të shiut tashmë uji është tërhequr nga tokat bujqësore por që një përllogaritje e dëmëve të pësuara akoma nuk është arritur të bëhetë.

Naim Abazi: “Remzie Osmani mikesha jonë e mirë por nëse doni e rrah në mes të rrugës…”

Mihrije Braja dhe Naim Abazi janë ndër çiftet e Estradës më të pëlqyerit jo vetëm për shkak të artit të tyre por dhe për...

(Video) Pjesë e ‘Big Brother Kosova, Stresi degjeneron Getoar Selimin: Ai është dënjeshtar, më ka…

Stresi dhe Getoar Selimi dikur ishin miq shumë të mirë, dy reperët shoqërinë e mbajtën për shumë vite.   Geti ishte adresa e Stresit në Prishtinë,...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Arjon Muça i zuri vendin në Top Channel? Ish-konkurrenti i Për’puthen habit me deklaratën

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Ekskluzive/ Zbulohet gjyqi mes Olsa Muhametit dhe Vera Grabockës

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Jeni në dilemë? Ja ku mund të shkoni për pushime

Guidier, Lyto Alliu në një intervistë për emisionin “Jeto...