Pushimet e fundvitit, ja se cilat janë destinacionet më të lira që mund të vizitoni

Është koha për të organizuar festat e shumëpritura të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri.

 

Ata që i duan Krishtlindjet dhe atmosferën mikpritëse dhe “të ngrohtë”, me siguri do të tërhiqen nga tregjet magjepsëse dhe tradicionale të Krishtlindjeve, nga shëtitjet mes dritave dhe peisazhet me dëborë.

 

GUBBIO (ITALI)

Për ata që duan të qëndrojnë në Itali, një nga alternativat e mundshme interesante, por jo tepër të shtrenjta është Gubbio. Ky qytet i vogël umbrian, i pasur me histori dhe art ,i cili ofron një spektakël të vërtet gjatë natës së Krishtlindjeve.

 

NAPOLI DHE SALERNO

Këtu, mund të admironi figurat e bukura të lindjes së Sitit të mjeshtrit.Pak kilometra larg Napolit, Salernovishet po me “Luci d’Artista” – tani një takim i ri – që është bërë një shfaqe e vërtetë në çdo cep.

 

BUDAPESTIN

Në Eurve, më të lirat janë duke u bërë të lindjes dhe Budapestit nuk mund të mos mungojë Tashmë i mrekulluar për bukuritë e tija, gjatësores së Kurvets qytetit më drita e bën atë edhe më spektakolar.

 

KRAKOV

Në Krakov, Krishtlindjet janë ngjarja më e pritur e vitit. Në sheshin e bukur të tregut atmosfera bëhet magjike, aq sa bëhet një nga vendet më të vizituara gjatë kësaj periudhe .

 

Uisku, vera dhe stendat vendosen në shtëpi të vogla. Këtu mund të shijoj supat e përsosura të pois me verë të zier dhe gjithashtu të admironi objekte me lego.

 

SOFJE

Sofja, pas Romës dhe Athinës është qyteti më i vjetër në botë. Këtu çdo cep flet për historinë dhe kulturën e lashtë dhe çdo vit bëhet gjithnjë e më shumë një destinacion turistik për një festë kulturore dhe mikpritëse.

 

Atraksionet që ofron qyteti për turistët janë të shumta dhe magjepsëse, që nga Katedralja e bukur neo-bizantine-ortodokse e Aleeksandar Nevski, e deri te Pallati Mbretëror. Dhe përsëri kishat e shumta, Xhamia Banya Bashi dhe Muzeu Historik Kombëtar.Në Krishtlindje qyteti mbushet me drita, dekorime dhe është një dëshmi e ngjarjeve dhe shfaqjeve të shumta.

Nuk po kalon momente të mira, ja arsyeja pse Flori Mumajesi nuk dëgjon nga njëri vesh

Kompozitori dhe këngëtarii njohur Flori Mumajesi ka pohuar kohë më parë se me njërin nga veshët ka h umbur d ëgjimin ne masën 70%.   Këtë...

Çfarë ndodhi brenda? Policia e Kosovës zbarkon në shtëpinë e BBV

Policia e Kosovës ka hyrë sot në “Big Brother VIP Kosova”, pas raportimeve se në hapësirat e brendshme të shtëpisë po konsumohet duhani. Policia...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte...

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura...