Kjo nënë gjeti mënyrën gjeniale për të kuptuar kur fëmijët gënjejnë

rritësh një fëmijë nuk është një punë e lehtë. Duhet të kemi durim dhe të përpiqemi të jemi sa më bindës për gjërat që mësohen, pa shkaktuar “bezdì” tek të vegjlit.

 

Çdo prind përpiqet të bëjë atë që ai mendon se është më e mira në këtë drejtim, por rezultatet nuk vijnë gjithmonë menjëherë.

 

Ka fëmijë, në fakt, që disi dalin kundër udhëzimeve të prindërve dhe, ndonjëherë, edhe pa qëllime të dukshme, vijnë të thonë gënjèshtra të vogla e të mëdha. Por si t’a kuptoni këtë dhe si të veproni? Nëna protagoniste e kësaj historie ka gjetur një mënyrë të bukur dhe të thjeshtë për të kuptuar kur fëmijët e saj thonë diçka.

 

Një nënë, e njohur në internet me emrin e përdoruesit @mombarrassed5 është bërë shumë e famshme falë shpëndarjes së metodës që përdor për të zbuluar kur fëmijët e saj thonë gënjèshtra. Në një klip të shkurtër që ka grumbulluar mbi 28 milionë shikime dhe po aq komente, gruaja shpjegon shpejt se gjithçka nisi nga një gënjèshtër e vogël që ajo vetë u tha fëmijëve të saj.

 

Kjo nënë, duke edukuar fëmijët për rëndësinë e së vërtetës, u foli atyre për një yll që u shfaqet në ballë kur thuhet diçka e rrème. Sipas fjalëve të saj sa herë që njëri prej tyre thoshte një të tillë, në ballë i shfaqej një yll i ndritshëm që vetëm të rriturit mund ta shihnin.

 

Reagimi i fëmijëve ishte shumë spontan dhe argëtues. “Këtë ua kam thënë fëmijëve të mi dhe, sa herë që do të më thonë një gënjèshtër, ata vendosin dorën në ballë dhe e mbulojnë” – tha ajo.

 

Ka pasur shumë komente nga përdoruesit. Nga njëra anë kishte nga ata që nga ana e tyre ndanë metodën e saj. Nga ana tjetër, ka pasur nga ata që nuk ishin dakord sepse e konsiderojnë të gabυar t’u mësohet fëmijëve rëndësia e të mos gënjγerit duke përdorur gënjεshtrën. Çfarë mendoni ju në lidhje me të? A keni provuar ndonjëherë një metodë të ngjashme apo mendoni se është e panevojshme dhe thjesht flisni me fëmijët tuaj?

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME