Shteti shqiptar bleu 3 MLN € energji javën e shkuar, sot KESH hap portat e HEC-eve

Situata e reshjeve në vend ka arritur një nivel alarmant.

 

Qytetet kryesore të vendit si Shkodra e Durrësi ku situata është më e rënduar, janë vënë nën pushtetin e reshjeve e automjetet dhe bizneset kanë marrë dëme të konsiderueshme. Durrësi është bërë njësh me detin, ndërsa në Shkodër nje automjet eshte rrembyer nga rrjedha e ujit ne Malesi te Madhe ku edhe nuk dihet fati i babe e bir. Por nga ana tjeter qytetarët kanë nisur të lundrojnë me varka.

 

Pavarësisht dëmeve që kanë bërë, reshjet e shumta në vend kanë zgjidhur problemin kryesor të krizës së shpikur nga qeveria për energjinë elektrike. Prurjet në HEC-et e vendit janë të konsiderueshme duke bërë që Shqipëria jo vetëm të mos ketë ndërprerje por të dalë në treg për të shitur energji.

 

Në Vaun e Dejës pritet të hapen portat e hidrocentralit pasi prurjet janë 4000 metra kub në sekondë. KESH ka blerë energji një javë më parë në shumën 3 Milionë Euro duke e ditur se këtë javë reshjet do të ishin të dendura dhe po shkarkon HEC-et duke mos lënë mundësi grumbullimi për rezervat ujore për shitje energjie.

 

E dini se ç’do të thotë kjo? Mbushje xhepash për qeverinë me njoftimin e vendosjes së fashës 800 kwh nga OSHEE.

Rozë Dua Lipa mori pasaportë shqiptare, Blendi Salaj: E mori edhe iku në Angli, si kanë ikur 12 mijë veta këtë vit

Gazetari Blendi Salaj, përmes një postimi në Facebook, ka reaguar në lidhje me pajisjen e Dua Lipës me pasaportë shqiptare, i cili shkruan të...

XHUBLETA NË UNESCO, MALËSORJA: KRENARE, 150 VITE QË E KAM

Nga Senad Nikshiqi   Që prej 29 nëntorit të këtij viti xhubleta shqiptare, një veshje tradicionale e Malësisë së Madhe është e mbrojtur nga UNESCO,...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

‘Pse moj zonja injorante’! Sindi e ‘Për’puthen’ i kthehet rëndë ndjekëses

Ajo mori vëmendje te “Për’puthen” dhe u komentua shumë...

Kush valle? Rovena Stefa publikon pamje me prindërit nga vila që ka blerë në Kosovë

Këngëtarja Rovena Stefa, kohët e fundit i ka befasuar...

(Foto) Lori Hoxha tregon pamjet se si duket shtëpia e ‘Big Brother Vip’, ja kur nis

Teksa të gjithë presin që të fillojë “Big Brother...