“Mami, mos u bëj merak për mua se une do te”, mesazhi i fundit i 18-vjeçares shqiptare, e humbur prej më shumë se 20 vitesh

Kjo është historia e një adoleshenteje asokohe Eglantina Kembacin, 18-vjeçare, e cila sapo mbushi moshën dhe tërhoqi pasaportën, i shprehu dëshirën të largohej jashtë vendit, drejt Francës.

 

Ajo ishte njohur me një djalë, që familja nuk ia kishte miratuar.

 

Ndaj edhe vajza vendosi që më 3 dhjetor të vitit 1997, të largohej nga vendlindja e saj, Berat, për të qëndruar në Tiranë dhe për t’u larguar pak kohë më vonë.

 

Fizikisht ajo i mungon familjes që prej kësaj dite, edhe pse më 7 dhjetor tri ditë më pas të vitit 1997, telefonon dhe flet me nënën.

 

Emisioni ‘Pa Gjurmë’ në Report TV këtë të hënë u angazhua në trajtimin e historisë së Eglantina Këmbacit, e humbur prej vitit 1999, atëherë 18 vjeç, sot një 40 vjeçare. “Mama ndodhem në France me Armandon, ai më do dhe unë e dua.” Asokohe Eglantina thuhet se kishte një marrëdhënie me një djalë të quajtur Armando.

 

Marrëdhënie për të cilën kishin dijeni edhe prindërit, por që nuk e aprovuan kurrë pasi djali me të cilin ishte e dashuruar Eglantina njihej si person problematik.

 

Pas largimit të saj edhe një vit më pas Eglantina i ruajti kontaktet me familjen duke i dërguar letra dhe foto shpesh herë edhe duke komunikuar në telefon.

 

Sipas pohimeve të saj ajo kishte nisur punë në Paris dhe jetonte atje. Ishte mesi i gushtit të vitit 1999 kur bëri telefonatën e fundit me nënën:

 

“Mama, mos u bëj merak për mua.” Në Shqipëri më herët së të zhdukej, Eglantina kishte përfunduar një kurs parukerie ndërsa ishte e punësuar si përkthyese e gjuhës franceze për afro katër vite.

 

Ky i fundit pas zhdukjes së saj bëri edhe ai kërkime lidhur me fatin e Eglantinës, e cila nga fotot e dërguara familjarëve vendet përkonin dhe shtetin Italian dhe jo me atë të Francës.

 

Nga kërkimet u ngritën pista të tjera dyshimi, se vendndodhja e saj nuk ishte Parisi por Torino. Shumë prej të cilëve pohonin se një vajzë të ngjashme me Eglantinën nga Shqipëria e kishin parë nën shoqërinë e një familje tjetër.

 

Madje kërkimet arritën deri në vendndodhjen e mundshme për afro dy muaj e gjysmë ku ajo kishte qëndruar në hotel po në Torino, ku kishte bërë edhe fotot e fundit dërguar familjes, nga data 10 qershor deri më 16 gusht 1999.

 

Nga recepsionisti që e kishte parë, ajo ishte regjistruar me dokumente te rregullta, dhe se dilte dhe kthehej e vetme ne hotel krejt normalisht.

 

Nuk ka më ende asnjë gjurmë për të, ndërsa familja dhe e ëma ende shpreson se vajza e tyre mund të jetë gjallë dhe se do të kthehet një ditë.

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura në Shqipëri. Pavarësisht shkëputjes nga ekrani, Shtino do të njihet gjithmonë si fytyra e “Njerëz...

Po c’paskeni qene more…/ Zbulohet qyteti shqiptar qe shikon me shume filma me pull te kuqe ne 2022….

Çdo fundvit edhe Google bën bilancet e tij lidhur me kërkimet që janë bërë gjatë vitit. Doni të dini se për çfarë kanë qenë...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte...

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura...