E ÇUDITSHME POR E VËRTETË/ FSHATI ME KATËR BANORË NË MALËSINË E MADHE!

Katër banorët e fundit në fshatin Gjorm të Malësisë së Madhe janë vëllezërit Braxhija dhe bashkëshortet e tyre. Star Plus udhëtoi drejt këtij fshati në të cilin gjen vetëm shtëpi të shembura, e banesa të kyçura me dry.

 

Pamundësitë ekonomike i kanë detyruar banorët e atyre fshatrave që të marrin rrugët e emigrimit kryesisht. I fundit që emigroi është një i ri i fshatit që pak muaj më parë shkoi drejt Anglisë me një gomone tregon babai i tij Hasan Braxhija.

 

Edhë fëmijët e Rifat Braxhisë, një prej katër banorëve të fshatit të mbetur kanë emigruar pasi aty nuk ka të ardhme.Edhe të moshuarit nuk kanë rrugë tjetër veçse të largohen nga fshati i harruar.

 

57 vjeçari Bajram Imeri është një fermer i zakonshëm i fshatit Grizhë i cili edhe pse është munduar të punojë tokën, shteti sipas tij nuk i ka dhënë asnjë ndihmë. Ekonomia e dobët dhe harresa e shtetit, tregon fermeri po bën që edhe ai fshat në Malësinë e Madhe të shpopullohet.

 

Këto janë tokat e lëna djerr nga banorët e këtyre fshatrave në Malësinë e Madhe.
Bashkë me shtëpitë e braktisura, të njëjtin fat ka pësuar edhe shkolla e fshatit në të cilën nuk bëhet mësim pasi nuk ka nxënës dhe godina është amortizuar.

 

Fahri Rexhvelaj, ish punonjës i gjendjes civile në bashkinë Malësi e Madhe thotë se tashmë numri i banorëve në fshatra është ulur në mënyrë drastike.

 

Fshatrat edhe në Malësinë e Madhe nuk i kanë shpëtuar fenomenit të shpopullimit masiv. Ky eksod i 10 viteve të fundit vetëm sa vjen e shtohet. Të moshuarit kanë mbetur të vetmuar e po ashtu shumë zona po shuhen përfundimisht, duke humbur historinë, traditën dhe gjurmët e të parëve.

 

Shoqe me Beniadën/ Kjo është banorja e dytë që zbulohet, do jetë në ‘Big Brother Vip’

Pak dite me pare u be me dije nga burime per “Kryefjala” se banorja e pare e “Big Brother VIP” do te jete Kiara...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë pas martesës. Mediat e huaja shkruajnë se Flint humbi jetën papritur, duke lënë zemërthyer familjen,...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë...

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas...