Paska “punu” fort…/ Historia e pabesueshme e burrit që solli në jetë 87 fëmijë me 2 gra

Në një kohë kur pjelloria dhe niveli i testosteronit tek burrat modernë thuhet të ketë rënë me më shumë se 60%, fakti që Feodor Vasiliev ishte në gjendje të sillte në jetë kaq shumë fëmijë me vetëm 2 gra, ka pasur të njëjtin efekt shtangës edhe tek bashkëkohorët e tij. Atëherë cila është e vërteta?

 

E vërteta është se gruaja e parë e Feodor mban ende Rekordin Guinness për numrin e lindjeve më të lartë në histori.

 

Dihet pak për këtë rast të fertilitetit nga Rusia e shekullit të 18-të, dhe shumë dyshojnë në këtë histori, por shkencëtarët pretendojnë se është e mundur.

 

Megjithatë, mrekullia nuk është në të vërtetë në numrin e lindjeve, por në shkallën e pabesueshme të mbijetesës: vetëm një palë binjake nuk arriti të arrinte moshën madhore, dhe në Rusinë e atyre viteve, një në tre fëmijë vdisnin në foshnjëri apo çdo shtatzëni dhe lindje përbënte një rrezik të lartë për jetën e nënës.

 

Sidoqoftë, të dhënat e kishës lokale, Manastirit Nikolsky, ende dëshmojnë se gruaja e Fedorit, Valentina Vasilyeva lindi 16 çifte binjakësh, 7 trinjakë dhe 4 katërnjakë midis viteve 1725 dhe 1765, për një total prej 27 lindjesh dhe 69 fëmijësh. Të dhënat e kishës tregojnë gjithashtu se gruaja e tij e dytë lindi gjashtë çifte binjakësh dhe dy trinjakë, për gjithsej 8 lindje dhe 18 fëmijë.

 

Kur një grua lind, ajo ka rreth një milion vezë, nga të cilat vetëm disa qindra mijëra mbijetojnë deri në moshën madhore. Nga këto vezë, vetëm rreth 400 piqen dhe ovulojnë gjatë një periudhe 30-vjeçare në të cilën gratë mund të mbeten shtatzënë.

 

E fundit nga këto vezë që ovulon, vonë në dritaren e fertilitetit të një gruaje, ka një rrezik shumë më të lartë për të pësuar dëmtime dhe mutacione, të tilla si anomalitë kromozomale. Shumë shtatzëni me këto vezë atipike përfundojnë vetvetiu sepse sasia dhe cilësia e vezëve zvogëlohet me kalimin e moshës së gruas.

 

Në moshën 45-vjeçare, mundësia për të pasur një fëmijë për cikël është rreth 1% në muaj.

 

Për më tepër, me çdo shtatzëni bëhet më e vështirë për të mbetur përsëri shtatzënë, sepse lindjet e njëpasnjëshme janë shumë të vështira për anatominë e gruas. Dhe nëse Valentina Vasiliev do të ushqehej me gji, trupi i saj nuk do të ovulonte. Megjithatë, disa gra mbeten shtatzënë edhe gjatë ushqyerjes me gji.

 

Kështu duket se familja Vasiliev ka qenë shumë me fat me disa kombinime të rralla gjenetike që i kanë mundësuar të kenë fëmijë edhe në të 50-at.

 

Dhe Fedor Vasiliev shkoi edhe më tej kur u martua përsëri dhe lindi 18 fëmijë të tjerë me gruan e tij të dytë.

 

Këta fëmijë ishin gjithashtu binjakë dhe trenjakë, kështu që historia e Fedor është një rast i rrallë gjenetik dhe riprodhues.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME