SHTËPIA MUZE E PASHKO VASËS, SAGA VAZHDON

Nga Ketjola Geshtenja

 

Një nga trashëgimtaret e shtëpisë muze Pashko Vasa në Shkodër, Rajmonda Vasa ka hedhur sërish akuza sa i takon mungesës së mirëmbajtjes së këtij monumenti kulturor. Sipas saj kjo shtëpi po shkatërrohet dita ditës dhe institucionet përgjegjëse nuk po bëjnë asgjë për të ndërhyrë.

 

Nga ana tjetër Besara Podgorica drejtore rajonale e trashëgimisë kulturore shprehet se institucioni në varësi të saj ka realizuar dy projekte të cilat janë miratuar nga ana e ministrisë së Kulturës por trashëgimtarët e nuk kanë plotësuar dokumentet e nevojshme në mënyrë që të nis puna për rikonstruksionin e saj.

 

Shtëpia muze e Pashko Vasës është ndëtuar rreth 300 vjet më parë por mungesa e mirëmbajtjes ka bërë që kjo shtëpi të dëmtohet dita ditës.

 

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim kohe dhe pasioni, por një djalë e ka zbatuar këtë ide fjalë për fjalë. Ai...

Nuk po kalon momente të mira, ja arsyeja pse Flori Mumajesi nuk dëgjon nga njëri vesh

Kompozitori dhe këngëtarii njohur Flori Mumajesi ka pohuar kohë më parë se me njërin nga veshët ka h umbur d ëgjimin ne masën 70%.   Këtë...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte...

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura...