Një drekë per 20 minuta/ Ja si të gatuani byreçka me proshutë dhe djathë

Ku ka më mirë se të gatuash me duart e tua për njerëzit e dashur, e kush tjetër mund ta bashkoj familjen se sa një darkë e shijshme, ne ju sjellim recetgën më të mirë të simitave.

Përbërësit:

¾ filxhan gjalpë të shkrirë, 1 ½ lugë mustardë, 1½ lugë çaji salcë soje, 1 ½ lugë fara lulekuqe ose susam, 1 lugë qepë të tharë të grirë, 24 mini simite sanduiçësh, 500 gr proshutë me feta holla, 500 gr djathë me feta i prerë hollë

 

Përgatitja:

Ngrohni furrën në 175 gradë C. Lyeni me yndyrë një tavë pjekjeje.

 

Në një tas, përzieni së bashku gjalpin, mustardën , salcën e sojes, farat e lulekuqes(ose susamin) dhe qepën e tharë.

 

Ndani simitet në gjysmë dhe vendosni pjesët e poshtme në enën e përgatitur për pjekje. Shtroni rreth gjysmën e proshutës mbi simite. Sipër proshutës vendosni djathin dhe sipër i hedhim në një shtresë fetat e mbetura të proshutës.

 

Vendosni pjesën e sipërme të simiteve mbi sanduiçe. Masën e mustardës e hedhim në mënyrë të barabartë mbi simite.

 

Piqeni në furrën e parangrohur derisa bukët të kenë marrë një ngjyrë kafe të lehtë dhe djathi të jetë shkrirë, rreth 20 minuta.

“Ishte për t’u bërë”/ Klodiana Lala zbardh detaje nga biseda e truprojës me agresorin që goditi Berishën

Gazetarja Klodiana Lala mbrëmjen e sotme ka dhënë detaje lidhur me sulmin ndaj Sali Berishës nga i riu Gerti Shehu.   Ajo deklaroi se pas një...

Arjon Muça i zuri vendin në Top Channel? Ish-konkurrenti i Për’puthen habit me deklaratën

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë i ftuar këtë javë në #Expuls nga Ronaldo Sharka në RTV Ora.   Ndër të tjera, Ronaldo...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Arjon Muça i zuri vendin në Top Channel? Ish-konkurrenti i Për’puthen habit me deklaratën

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Ekskluzive/ Zbulohet gjyqi mes Olsa Muhametit dhe Vera Grabockës

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Jeni në dilemë? Ja ku mund të shkoni për pushime

Guidier, Lyto Alliu në një intervistë për emisionin “Jeto...