Shqiptari rikthehet pas 32 vitesh në emigrim dhe bën “lekun letër” me kërmij

Daniel Xhavara nga Vlora pas 32 vitesh në emigrim u kthye për të investuar në vendin e tij. U mendua gjatë dhe prej një viti ngiti në një sipërfaqe prej 1 hektarë këtë fermë për kultivimin e kërmijve në fshatin Penkovë të Selenicës.

 

“Duke biseduar me një shok italian që ka biznes me kërmij, më lindi ideja të kthehesha e të hapja këtë fermer. Kam tre, katër vjet që e studiova dhe është viti i parë që e hapa.”

 

Tregon se mori shumë informacion dhe siguroi kushtet e nevojshme për të kultivuar kërmij. “Kërmillit i duhet një tokë e mirë pa pesticide, lakrën e kemi marrë nga Italia dhe duan ujë çdo ditë. Duan përkushtim. Do një vit të rriten në mënyrë natyrale.”

 

Ai i njeh mjaft mirë dhe vlerat ushqimore. “Është proteinë më e pastër ka benefite për ilaçet, fytin, aknet e fytyrës.”

 

Xhavara ka gjetur dhe tregun. “Italia prodhon gati 20% të kërkesës që ka dhe 80% e marrin nga jashtë, ka shumë kërkesë.”

 

Danieli ka investuar rreth 50 mijë euro në këtë fermë me kërmij. Historia e këtij emigranti mund të shërbejë si frymëzim edhe për shumë të tjerë.

Horoskoi ditor, e marte date 7 dhjetor 2022

Horoskopi Paolo Fox Dashi: Afërdita pakamsa e trazuar ju fton të kushtoni më shumë vëmendje në dashuri, sepse këtë të mërkurë 7 mund të...

Fituesi merr 200 mijë euro, nisin skenat me pullë të kuqe në ‘Big Brother Vip Kosova’

Ka startuar spektakli i madh i “Big Brother VIP Kosova”, në shtëpi janë futur 15 banorë. Banorët kanë filluar duke u ambientuar me shtëpinë.   E...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Arjon Muça i zuri vendin në Top Channel? Ish-konkurrenti i Për’puthen habit me deklaratën

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Ekskluzive/ Zbulohet gjyqi mes Olsa Muhametit dhe Vera Grabockës

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Jeni në dilemë? Ja ku mund të shkoni për pushime

Guidier, Lyto Alliu në një intervistë për emisionin “Jeto...