Shumë e bëjnë këtë, mos i lini asnjëherë këto gjëra në makinën tuaj

Për shumë njerëz, makina bëhet një hapësirë magazinimi. Megjithatë, disa gjëra nuk duhet t’i mbani kurrë në makinë, sidomos kur bien në kontakt të drejtpërdrejtë me diellin. Ja për të cilat bëhet fjalë:

 

Ilaçet

 

Shumica e ilaçeve duhet të mbahen në temperaturën e dhomës. Nxehtësia në makinë nuk ka gjasa t’i bëjë ilaçet drejtpërdrejt të dëmshme, por mund t’i bëjë ato më pak efektive.

Krem kundër diellit

 

Përbërësit aktivë në krem ​​kundër diellit shpërbëhen në temperatura të larta. Lënia e këtyre produkteve në makinë në vapë zvogëlon efektivitetin e tyre. Përveç kësaj, nxehtësia mund të shkaktojë një shpërthim që mund të bëjë rrëmujë në makinë.

Shishet e ujit

 

Studimet kanë lidhur BPA dhe ftalatet, kimikate që gjenden në shishet plastike të ujit, me gjendje dhe sëmundje të ndryshme shëndetësore. Qëndrimi i këtyre shisheve për një kohë të gjatë në diell dhe ngrohja e tyre mund të bëjë që këto kimikate të vendosen në ujë. Përveç kësaj, nëse shishja qëndron në automjet për disa kohë, në të mund të shfaqen edhe mikroorganizma, shkruan abcnews.al.

Çanta e dorës

 

Lënia e çantës ose portofolit tuaj e bën makinën tuaj një objektiv për hajdutët, edhe nëse i keni mbyllur dyert ose keni nxjerrë sende me vlerë nga çanta juaj.

Vera

 

Nëse shishja nxehet shumë, kjo ndikon në shijen dhe lëngu mund të rrjedhë rreth tapës ose të shtyhet jashtë, duke e prishur verën.

Kanaçe

 

Në etiketë, theksohet se kanaçet nuk duhet t’i ruani në temperatura të caktuara. Ndërsa temperatura e produktit rritet, rritet edhe presioni i brendshëm. Në raste të rralla nxehtësia në makinë mund të bëhet aq intensive sa që aerosoli të shpërthejë, veçanërisht nëse e lini në rrezet e diellit direkte.

Buzëkuqi

 

Buzëkuqi juaj i preferuar nuk ka shumë mundësi të ‘mbijetojë’ në temperaturat e larta të verës, shkruan abcnews.al.

Syzet

 

Mos i lini syzet në makinë, sidomos nëse bëhet fjalë në një vend ku bien rrezet e diellit. Nxehtësia mund të shtrembërojë kornizat plastike.

“Heroi” i heshtur që zbukuron kishën e Zojës së Shkodrës

Nga Simon Shkreli   Paulin Rripaj është i heshtur, ai punon me përkushtim që Kisha ku ai shërben si punonjës mirëmbajtjeje të zbukurohet sa më mirë...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

“Heroi” i heshtur që zbukuron kishën e Zojës së Shkodrës

Nga Simon Shkreli   Paulin Rripaj është i heshtur, ai punon...

Kushërirë e Ramës dhe zëdhënëse e Berishës/ Erla Mëhilli tregon “të pathënat”

Të jesh kushëri me Ramën është rastësi, të punosh...

Ilir Meta, 100 milionë dollarë pasuri në Angli?/ Detajet që ngrejnë dyshime…

Në vitin 2016, gazetari investigativ Artan Hoxha, deklaronte se...