Mjaft keni harxhuar para. Ja si ta bëni vetë gjalpin në shtëpi

Gjalpi që shitet në dyqan bëhet nga qumështi i pasterizuar.

Por, nëse ju e bëni vetë gjalpin tuaj organik, do të merrni një produkt 100% të shëndetshëm, plot me vitamina dhe minerale.

Gjalpi është i pasur me vitaminë A, e cila ju duhet për shëndetin e syve, indeve, membranave, dhëmbëve dhe lëkurës.

 

Vitamina A është pjesë e transkriptimit të gjeneve.

 

Receta e gjalpit organik

 

Përbërësit:

2 filxhanë me pana organike (450 ml).

 

1 lugë çaji kripë deti.

 

Përgatitja:

Punojeni panën organike duke përdorur një mikser ushqimor për 10 minuta. Ajo do të ndahet në dy komponentë kryesore – gjalpin dhe dhallën. Kullojeni dhallën me një kullesë. Shpëlani gjalpin me ujë të ftohtë të rrjedhshëm. Bëjeni këtë derisa uji të bëhet më i qartë.

 

Shtrydheni gjalpin në mënyrë që të hiqni çdo pjesë të lëngshme. Me një lugë druri, transferojeni gjalpin në një kavanoz dhe ruajeni atë në frigorifer. Mund ta përdorni brenda dy muajve.

Shkoi në bashki për t’u martuar, por përballet me të papriturën më të madhe të jetës së tij

Një burrë nga Republika Domenikane është përballur me një të papritur pasi kishte vendosur që të martohej. 39 vjeçari shkoi në bashkinë e qytetit...

Horoskoi ditor, e marte date 7 dhjetor 2022

Horoskopi Paolo Fox Dashi: Afërdita pakamsa e trazuar ju fton të kushtoni më shumë vëmendje në dashuri, sepse këtë të mërkurë 7 mund të...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Arjon Muça i zuri vendin në Top Channel? Ish-konkurrenti i Për’puthen habit me deklaratën

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Ekskluzive/ Zbulohet gjyqi mes Olsa Muhametit dhe Vera Grabockës

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Jeni në dilemë? Ja ku mund të shkoni për pushime

Guidier, Lyto Alliu në një intervistë për emisionin “Jeto...