Kujdes nga kjo sëmundje e rëndë, sindroma e parë shfaqet kur jeni duke ecur

Kolesteroli gjendet në yndyrë dhe nevojitet për të ndërtuar qeliza të shëndetshme, por mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, sulmit në zemër dhe goditjes në tru nëse nivelet janë shumë të larta.

 

Kjo ndodh sepse nivelet e larta të kolesterolit mund të grumbullohen në muret e arterieve dhe të zvogëlojnë rrjedhjen e gjakut në zemër. Kjo rrit rrezikun e mpiksjes së gjakut në trup, si dhe problemet e zemrës. Gjendja nuk ka pothuajse asnjë simptomë, kështu që është e vështirë të dallohet, por një shenjë paralajmëruese mund të ndihet në këmbët tuaja. Kolesteroli i lartë mund të shkaktojë probleme të qarkullimit në të gjithë trupin, duke përfshirë këmbët, duke bllokuar ose kufizuar rrjedhën e gjakut në arteriet në ekstremitete.

 

Kjo njihet si ‘sëmundje arteriale periferike’. Nëse e keni, do të përjetoni rrjedhje të reduktuar të gjakut në këmbë, gjë që mund të shkaktojë dhimbje, zakonisht gjatë stërvitjes. Mund të vëreni dhimbje kur ecni, vraponi apo edhe thjesht ngjitni shkallët. Kjo lloj dhimbjeje zakonisht ndalet kur ndaloni aktivitetin që e ka shkaktuar atë.

 

Është e rëndësishme të kërkoni këshilla nga mjeku juaj i përgjithshëm nëse përjetoni këtë lloj dhimbjeje.

 

Fryerja në gishtat e duarve dhe këmbëve mund të jetë gjithashtu një shenjë kryesore e gjendjes. Ekziston edhe një gjendje e quajtur “xanthoma”, ku dhjami grumbullohet nën sipërfaqen e lëkurës. Mund të shfaqen gunga të vogla nëse kolesteroli juaj është shumë i lartë. Këto rritje të vogla mund të shfaqen kudo në trup, por janë veçanërisht të zakonshme në duar dhe këmbë.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte...

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura...