Rrënojat e mbetura nga Kisha e Shirqit/ Përmbytjet dhe erozioni e dëmtuan këtë objekt përgjatë viteve

Nga Mirsad Rakaj

 

Vetëm 30 minuta larg qytetit të Shkodrës, në të djathtë të fshatit Dajç, buzë vendit ku bashkohet lumi Drin me Bunën, ndodhet monumenti kulturor i rëndësishëm. Është kisha e Shirqit e cila gjatë viteve ka degraduar si mos më keq.

Para shumë vitesh ka pasur edhe një fasadë tjetër muri dhe një shtyllë, të cilat i ka shkatërruar erozion. Fasada e murit të mbetur është e bërë me gurë të latuar dhe me disa rreshta tullash të holla. Harqet janë tepër të veçanta.Një projekt i Ministrisë së Kulturës pritet ti kthejë rrënojat e Kishës së Shirqit në zonë turistike.

Ndërkohë pranë këtij objekti të rëndësishëm po realizohet një investim nga Ministria e Bujqësisë duke bërë të mundur ndërtimin e një prite rreth 12 metër gjatësi e cila shërben për mbrojtjen e tokave por edhe pjesëve të mbetura të Kishës së Shirqit nga erozioni.Megjithëse ajo ç’ka mbetur është shumë pak, Ministria e Kulturës e konsideron Kishën e Shirqit si një monumet me vlerë të madhe historike dhe kulturore.

Kisha e Shirqit, në brigjet e lumit Buna, qëndron si monument i rrallë i arkitekturës mesjetare shqiptare, me mbi 700 vjet histori, por që përmbytjet bashkë me erozionin e dëmtuan vit pas viti.

Ky vend ka qenë i preferuari i shumë prijësve të Ballkanit për ceremoni martesore, por sot ndodhet në rrezik nga harresa dhe uji që e përmbyt. Shkatërrimi i plotë i saj konsiderohet të jetë bërë 15 vitet e fundit, pasi institucionet nuk vunë dorë mbi të.

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas këngëve hite të artistëve të njohur botëror, por kohët e fundit edhe të këngëve të...

I gjeti motra një burr milioner/ Valbona trondit te Arditi: E ndava, ai më kerkonte…

Seanca e ndërmjetësimit në “Shihemi në gjyq” në Tv Klan solli një përballje midis dy motrave. Shkak për mosmarrëveshjet midis tyre është bërë martesa...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë...

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas...