Qeveria merr vendimin: Ja çfarë do ndodhë me fashën 800 kwH të energjisë elektrike

Qeveria shqiptare ka vendosur të mos aplikojë fashën 800 kwH të energjisë elektrike, as për muajin Nëntor. Pas Shtatorit dhe Tetorit, kur kjo masë specifike u pezullua për shkak të kursimit dhe reshjeve të shiut, është vendosur që edhe këtë muaj të mos aplikohet.

 

“Shifrat e kursimit të energjisë për muajin tetor janë domethënëse dhe na japin mundësinë që fashën prej 800 kilovatësh të mos e aplikojmë as për muajin nëntor, duke konsideruar gjithashtu parashikimet e motit me reshje në vijim, si edhe një rënie të caktuar në çmimin e tregut ndërkombëtar të energjisë”, thuhet në njoftim.

 

Zv.kryeministrja dhe ministrja e Energjitikës, Belinda Balluku, tha se për abonentët familjarë nuk do të aplikohet fasha.

 

“Kemi lancuar në muajin tetor një plan të ri, për panelet diellore, dhe pasi kemi mbyllur procesin për ato shoqëri që do ofrojnë instalimin, më datë 1 nëntor kemi hapur garën për të gjithë qytetarët. Vetëm në javën e parë kemi pasur 1026 aplikime”, u shpreh Balluku.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte...

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura...