E HIDHUR/ NDAHET NGA JETA TIFOZI I FLAKTË I VLLAZNISË SHABAN PIRANEJ

Në Shkodër janë të gjithë tifozë të sportit dhe posaçërisht ndaj Vllaznisë së futbollit.

 

Në historinë e saj shumë vjeçare, qyteti verior mban mend emra të shumtë të brezave të ndryshëm, që nga ato të viteve të paraçlirimit dhe deri në ditët e sotme.

 

Mes tyre, është edhe një emër krejt i veçantë. Shaban Ferhati(Piranaj), këpucari, mjeshtër i profesionit të tij që krahas të tjerave ishte i profilizuar për këpucët e sportit.

Një person shumë popullor në qytetin e Shkodrës dhe më gjërë, i cili ndërroi jetë një ditë më parë. Një lajm ky i hidhur për familjen e tij, por edhe për komunitetin shkodran, me të cilin ai ishte qa shumë i lidhur.

 

15 vitet që ai shërbeu si këpucar direkt i klubit Vllaznia ishin më të bukurat e jetës së tij, pasi e afruan edhe më shumë me futbollin. E mandej, vijnë edhe vitet e tjera të ushtrimit të profesionit privat, kur në dyqanin e të lagjes Parrucë, klientela e tij dominohej nga futbollistët.

 

Me qindra e mijëra futbollistë të kategorive të ndryshme, që nga ato më të njohurit e futbollit shqiptar, deri tek amatorët e futbollit të moshave, kanë pasur rastin ta vitojnë këtë dyqan. Problematika e terreneve sportive, por edhe kushtet ekonomike në pamundësi për të sigurar këpucë të reja, sidomos në vitet e hershme, kanë detyruar futbollistët të riparonin këpucët e tyre tek Shabani.

 

Jo vetëm, që ia riparonte, shpesh herë edhe falas, apo edhe me çmime simbolike, por shoqëria dhe miqësia me këto futbollistë shtohej dita-ditës. Falë kësaj miqësie, në mjediset modeste të dyqanit të tij ekzistojnë foto të shumta sportive të futbollistëve të të gjithë brezave, shumë prej tyre edhe ekskluzive duke e shndërruar atë në një minimize të sportit shkodran.

 

E pra, fatkeqësisht, këtë person kaq popullor për Shkodrën dhe më gjërë, që nga mbrëmja e 8 nëntorit 2022 nuk e kemi më mes nesh. Një sëmundje që e mundoi muajt e fundit, bëri që Shabani të ndërroi jetë në moshën 76 vjeçare. Ai do të mungoi fizikisht, por Shabani do të kujtohet gjatë nga bashkëqytetarët e tij.

 

Lamtumir Shaban! Shkodra humbi një qytetar të denjë, një specialist të mirëfilltë në profesionin e këpucarit, por më së shumti edhe tifozin e flaktë të Vllaznisë!

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME