Rama: Shtëpia-muze e Ndre Mjedës në Kukël, xhevahir i pazbuluar

Kryeministri Edi Rama publikoi nje video nga te realizuar nga Terenc Pepa ku ndau pamje nga shtëpia-muze e ”Ndre Mjedës” në Kukël, Bushat.

Ai e quajti këtë shtëpi-muze si një xhevahir të pazbuluar.

Shtëpia e poetit të madh u kthye në qendër muzeore pasi u realizua rikonstruksioni i plotë dhe u vendos shtatorja e tij.

Shtëpia ku jetoi dhe punoi Ndre Mjeda është ndërtuar në vitin 1906, dhe paraqet një ndërtim dykatësh të stilit neoklasik.

Gjatë viteve 1962-1979 dhe 1982-1991 ka pasur funksionin e një shtëpie-muze kushtuar poetit dhe e pajisur me objekte të ndryshme të vetë klerikut.

Kompleksi në fshatin Kukël përbëhet nga dy objekte të lidhur me njëri-tjetrin, Kisha dhe Qela, objekte këto që janë projektuar dhe realizuar nga vetë Dom Ndre Mjeda.

Kompleksi në Kukël është shpallur “Monument Kulture” në shkurt të vitit 2012.

 

 

 

Zvicra e shqiptarëve mposhti Serbinë, Lulzim Basha reagon në Facebook

Ish-kreu i PD, Lulzim Basha, ka përgëzuar skudarën e Zvicrës ku luajnë dy yjet shqiptarë Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, pas fitores 3-2 ndaj...

”Sheikët nuk i dua”/ Kejvina Kthella e thotë troç se nuk do lidhej me një djalë që s’ka para

Njëra ndër modelet më të komentuara është Kejvina Kthella, se fundi ajo ka shpalosur detaje nga jeta personale.   Modelja ka bërë të ditur se pak...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME