Ku ndodhen dhe si duken sot Elsa dhe Fredi, dy të dashuruarit e “Pallatit 176”

Eva Alikaj dhe Gëzim Rudi, përkatësisht Fredi dhe Elsa, mbeten ndër personazhet kryesorë tek komedia “Pallati 176”, një komedi që cilësohet gjerësisht si më e dashura për shqiptarët.

 

Në tri dekada tranzicion, shumë aktorë që shkëlqyen para ‘90 kanë pasur pak angazhime në jetën artistike, ose janë larguar nga Shqipëria.

 

Për publikun shqiptar mund të ketë kureshtje se ku ndodhen dhe si duken sot aktorët Eva Alikaj dhe Gëzim Rudi?

 

Eva Alikaj, Elsa e “Pallatit 176”, ishte vetëm 21 vjeç fitoi Kupën si “Aktorja më e mirë” e Festivalit V të Filmit Artistik Shqiptar, për rolin e Verës në filmin “Njeriu i mirë”. Një vit më pas, u diplomua për aktore në Akademinë e Arteve të Tiranës dhe iu bashkua trupës së Teatrit Kombëtar.

 

Eva u bë e famshme nga komedia dhe sot e kësaj dite kujtohen me nostalgji nga publiku. Prej vitesh jeton në Austri dhe ka ardhur rrallë në Shqipëri.

 

Aktori Gëzim Rudi, i cili në komedi njihet si Fredi, shumë vite nga shfaqja e premierës që bëri bujë, ndërkohë është rikthyer këto ditë në skenë. Teatri Skampa i Elbasanit, bëri të ditur se filmi Gjermani-shqiptar ka rikthyer në skenë disa nga aktorët e njohur.

 

Gjatë xhirimeve të filmit me produksion Gjermano-Shqiptar, ku luajnë aktorët më në zë kombetarë dhe ndërkombëtarë si Blerim Destani, Ariana Gansuh, Ndricim Xhepa, Gëzim Rudi etj.

 

Krahas artisteve të njohur në këtë film luajnë dhe fëmijët, ku pjesa më e madhe e tyre janë nxënësit e kursit të aktrimit në Qendrën Kulturore të Fëmijëve Elbasan si, Saida Kaliqi, Armela Kosta, Kejsi Sinani, Kleidison Dallo, Xhon Abazi, Arelt Muzhaqi, Eglis Toska, Kejsi Halili, Fjona Dallo dhe Ester Toni.

 

 

Behuni gati.Keto qytete do të mbulohen nga bora ditën e dielë

Fundjava parashikohet që të sjellë ulje drastike të temperaturave të cilat pritet të zbresin nën zero gradë celsius përgjatë ditës së shtunë dhe të...

Horoskopi i Paolo Fox 26 nëntor 2022: parashikimet, dashuria dhe puna…

Horoskopi i Dashit Paolo Fox:   Në dashuri ka pasur një tension të vogël që prej ditës së djeshme (e premte 25), nëse ka diçka që...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Aktori i njohur shqiptar rikthehet pas 10 vitesh në Shqipëri dhe …

Aktori Elvis Pupa më shumë se 10 vite është...

A jeni bere gati per bakllavane? Ja si ta pergatisni qe t’ju tretet ne goje. Video

Ingredientët: 60 peta për bakllava 1 filxhan stika të grira imët ½...

Nipi i Isa Boletinit: Ju tregoj cilat ishin amanetet e gjyshit tim për Shqipërinë

Nipi i Isa Boletinit, Gazmend Boletini ka rrëfyer në...

Behuni gati.Keto qytete do të mbulohen nga bora ditën e dielë

Fundjava parashikohet që të sjellë ulje drastike të temperaturave...