Alarmi i mjekëve shqiptarë: Ja nga se po vdesin të rinjtë shqiptarë…

Shkaktarët kryesorë të vdekshmërisë në Shqipëri përgjatë viteve te fundit kanë qenë ishemitë, hemorragjitë dhe sëmundjet kronike të zemrës.

 

Ne nje raport qe behert cdo vit, nga Instituti i Statistikave thuhet se 53,7 % e vdekjeve kanë ardhur si pasojë e prekjes nga këto sëmundje.

 

Mjekët neurologë, thonë se rastet e ishemive kanë ardhur në rritje nga viti në vit, duke prekur dhe të rinjtë.

 

Neurologu Ermir Roçi: “Ne kemi pasur raste të moshave të reja. Abuzimi me drogërat është shumë problem dhe abuzimi i duhanit dhe alkoolit. Hipertensioni, diabeti, kolesteroli i lartë, të gjithë hyjën në faktorë madhorë të dëmtimit të enëve të gjakut”.

 

Kapja në kohë e ishemisë, parandalon vdekjen dhe ul invaliditetin.

Raporti i INSTAT ka renditur sëmundjet tumorale, të dytat në listën e shkaqeve që sjellin vdekjen, ku tumoret e aparatit të frymemarjes kryesojnë me 33,5 %.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME