‘Gënjeshtër me bisht’: Rama sulmon sërish TCH pas kronikës për Policinë pa karburant, gazetarja i nxjerr shkresën

Kryeministri Edi Rama përdori togfjalëshin “Gënjeshtër me bisht”,

 

pasuar nga një emoji të Pinokut për të kundërshtuar një kronikë të transmetuar sonte nga televizioni “Top Channel”, pë një urdhër të brendshëm që pakëson rreth 60 për qind karburantin pë policinë e shtetit.

 

Twitter-i i Ramës u pasua me shumë reagime, mes të cilave edhe të gazetares që bëri kronikën, e cila publikoi edhe shkresën zyrtare të nxjerrë nga ndonjë komisariat vendor, ndërsa shumë komentues shkruanin se kjo është e vërtetë

 

Shkresa zyrtare për naftën e policëve

 

Sipas kronikës së “Top Channel”, uniformat blu me një urdhër të brendshëm të drejtorit të përgjithshëm të policisë, këtë nëntor do të patrullojë me 60% më pak karburant.

 

Televizioni nxorri edhe shkresën drejtuar drejtorive vendore ku thuhej se ky reduktim i karburantit vjen për shkak të procedurave të papërfunduara dhe të lëvizjes së çmimit të karburantit në bursa.

 

Çdo drejtori vendor i është lënë në dorë hartimi i planit të lëvizjes së patrullave pa tejkaluar masën e reduktimit 60%.

 

Reduktimet e sasisë së karburantit të vënë në dispozicion të drejtorive vendore dhe komisariateve kanë nisur që në prill të këtij viti me masën 50%.

 

Sasia nga muaji në muaj është ulur dhe nga rreth 2 mijë litra karburant tani komisariatet marrin vetëm 400 litra. Ky reduktim sjell pasoja në funksionimin normal të punës pasi në këto kushte policia e ka të pamundur të bëjë kontroll territori të zonës që mbulon.

 

Sipas televizionit, me një sasi kaq të ulët karburanti ku një patrulle i bie në ditë të ketë në dispozicion rreth 10 litra karburant e ka të pamundur të shkojë në fshatrat e thella apo në rastin më të keq t’i vihet në ndjekje një personi që konsumon një vepër penale.

 

TCH sulmoi edhe politikën e qeverisë me Bordin e Transprencës që fikson çmimet, duke thënë se: “Kriza me çmimin e karburanteve që po mbahet në nivele të larta edhe pse në bursa ta rënë, po reflektohet edhe në uljen e efektivitetit të punës së policisë së shtetit”.

 

Sipas televizionit, reduktimet që i imponohen Policisë së shtetit, në një kohë kur edhe pagat e policëve janë të ulta nuk e ndihmojnë aspak sigurinë në vend. “Pas disa ditësh do të shikojmë policë që patrullojnë në këmbë nëpër rrugica.

Kjo mund të jetë thjesht një batutë por në fund të ditës kosto që i krijohet vendit është shumë e madhe”-thuhet në fund të kronikës që zemëroi kryeministrin, që i ka shpallur luftë mediatike televizionit, me të cilin kishte një lidhje të ngushtë prej dy dekadash, ndërsa prej javësh e sulmon pas çdo kronike kritike./ Marrë nga TPZ

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME