Përmbytje dhe rënie drastike temperaturash, meteorologia e njohur tregon si pritet moti javën e ardhshme

Ka nisur një fundjavë me shira intensiv, me reveshe, erë të fortë dhe temperatura të ulëta krejt ndryshe nga ç’kemi përjetuar gjatë javës dhe muajit që lamë pas.

 

Dita e sotme, pra e shtuna do të jetë në mbizotërimin e rebesheve të shiut në të gjithë territorin. Vranësirat janë të fokusuara në dy skaje të shqipërisë. Një vraniësirë e dendur që do të sjellë shira me intensitet të lartë.

 

Në qarkun e Gjirokastrës dhe të Vlorës ku do të ketë herë pas here reshje me intensitet të lartë duke sjell edhe probleme me përmbytjet në shumë zona.Përsa i përket reshjeve, fatmirsisht kemi reshje në veri të vendit ku do të ketë edhe një ndryshim të situatës hidrike.

 

Përsa i përket temperaturave, këtë fundjavë zbresin në temperatura të ulëta krahasuar me javën që lamë pas, bën me dije meteorolgoia Lajda Porja.

 

Termometri nuk do të ngjitet më shumë se 19 gradë. Dita e diel do të sjellë përmirësim të situatës përsa i përket reshjeve, por do të ndihet një ditë akoma më e ftohet kjo për shkak të lagështirës.

 

Mëngjeset do të jenë deri në 3 gradë në zonat malore.Java e ardhshme përmirëson dukshëm situatën. Reshjet do të “përcillen” këtë fundjavë.

 

Të paktën deri nga mesi i javës, e mërkurë dhe e enjte, moti premton kthjellime dhe diell në rang territori. Por temperaturat që do të bien këtë fundjavë nuk presin përmirësim javën e ardhshme.

Europa dhe SHBA japin alarmin, cila grupmoshë rrezikohet më shumë nga ‘tridemia’

Një kombinimin e virusit sincicial të frymëmarrjes ( RSV ), infeksionit Covid-19 dhe gripit i quajtur si ‘tridemia’ ka ngritur në këmbë Autoritetet shëndetësore...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura në Shqipëri. Pavarësisht shkëputjes nga ekrani, Shtino do të njihet gjithmonë si fytyra e “Njerëz...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte...

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura...