BBC nxjerr shifrat/ Shqipëria në vendin e parë për emigrimin në Angli, lë pas Afganistanin dhe Irakun

Shqiptarët zënë numrin më të lartë të refugjatëve që kanë hyrë në Britaninë e Madhe.

 

Në statistikat e nxjerra nga BBC, nga Janari në muajin Qershor, 2165 shqiptarë kanë hyrë në Britaninë e Madhe dhe në vendin e dytë vjen Afganistani i luftës, me 2066 persona.

 

Në vendet e mëposhtme, renditet shtetet ku luftërat nuk kanë pushim, si Irani, Iraku dhe Siria.

 

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar thotë se në total, 12,000 shqiptarë kanë mbërritur me varka të vogla në një vit, pothuajse të gjithë të rinj që udhëtojnë vetëm.

 

Një zyrtar i lartë francez, i fokusuar në këtë fushë, konfirmoi se shqiptarët aktualisht po luajnë rolin e ndërmjetësve, duke lidhur emigrantët shqiptarë me bandat e kontrabandës irakiene-kurde.

 

Gazetarët e BBC thonë se kanë qenë në Shqipëri dhe në disa fshatra kanë parë një boshatisje totale.

 

Ata tregojnë se kanë qenë në Laknas dhe banorët thonë se 70% e popullsisë vendase tashmë është larguar për në MB. Gjithashtu largimet nuk kanë të ndalur edhe sot e kësaj dite.

“Ty të manipuloi Luizi”/ Debat mes banorëve për Armaldon dhe Luizin

Një bisedë që nisi me batuta, përfundoi keq mes Armaldos dhe Luizit. Ata të dy debatuan ashpër mbrëmjen e kaluar, duke lënë pjesën tjetër të...

Luizi mirëpret Tanin: Ditë të zeza do vijnë në këtë shtëpi

Tan Brahimi është banori i dytë që i shtohet shtëpisë së Big Brother Vip. Brahimi është aktor humori. Ai u prit me puthje nga Luizi,...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Luizi mirëpret Tanin: Ditë të zeza do vijnë në këtë shtëpi

Tan Brahimi është banori i dytë që i shtohet...

“Ty të manipuloi Luizi”/ Debat mes banorëve për Armaldon dhe Luizin

Një bisedë që nisi me batuta, përfundoi keq mes...

Tan Brahimi është banori i dytë që i shtohet shtëpisë së BBV

Tan Brahimi është banori i dytë që i shtohet...

Ofendoi Kiarën, Amosi justifikon veten: Nga nervozizmi njeriu mund të gabojë

Amos nuk kishte biletë vajte-ardhje. Ai u shpreh në...