Shqiptarët ankohen se s’ka punë! Përfaqësuesi i biznesit tregon sektorin ku janë 25 mijë vende të lira

Edvin Prençi, përfaqësues i biznesit thotë se emigrimi i punonjësve po i vë bizneset në vështirësi të mëdha, duke i detyruar t’i drejtohen vendeve të treta për të importuar punonjës.

 

Në emisionin Now në Euronews Albana, Prençi u shpreh se importimi i këtyre punonjëse ka kostot e veta për biznesin që lidhet, se pari me integrimin e tyre social.

 

Sipas tij vetëm në biznesin e manifakturës së veshjeve dhe këpucëve janë 25 mijë vende të lira pune. “Vetëm në sektorin tonë, në manifakturën e veshjeve dhe këpucës janë 25 mijë vendet të lira dhe kjo është një gjë shumë e rrezikshme për ne si biznes.

 

Kemi 70 mijë njerëz që mbahen me asistencë sociale ndërkohë që ata mund të integrohen në sistemin e punës për të përmirësuar edhe cilësinë e jetesës”, tha Prençi.

 

Sekretari i Përgjithshëm i Bashkimit të Prodhuesve Shqiptarë, Arben Shkodra deklaroi se nuk mund të rriten pagat, në atë shumë që shqiptarët të qëndrojnë në vend dhe të mos emigrojnë.

 

Në emisionin “Now” në Euronews Albania, Shkodra u shpreh se rritja e pagës, duhet të shkojë në propocion me produktivitetin në punë.

Pas pajisjes me kartë identiteti, 80-vjeçarja merr pension social

Në 11 Nëntor “Stop” transmetoi ankesat e Hamdi Topallit, banues në Laç. Ai kërkonte regjistrimin e nënës së tij Xhemile Selman Topalli, e cila...

Fituesi merr 200 mijë euro, nisin skenat me pullë të kuqe në ‘Big Brother Vip Kosova’

Ka startuar spektakli i madh i “Big Brother VIP Kosova”, në shtëpi janë futur 15 banorë. Banorët kanë filluar duke u ambientuar me shtëpinë.   E...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Arjon Muça i zuri vendin në Top Channel? Ish-konkurrenti i Për’puthen habit me deklaratën

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Ekskluzive/ Zbulohet gjyqi mes Olsa Muhametit dhe Vera Grabockës

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Jeni në dilemë? Ja ku mund të shkoni për pushime

Guidier, Lyto Alliu në një intervistë për emisionin “Jeto...