Ja ne cilin fahat te Shqiperise profhohet qumeshti i gomarices, sdo e besoni sa kushton…

Në fshatin Papër, një fermë për mirërritjen e gomaricave po vëren shtim të interesit për këtë qumësht, për shkak të vetive shëruese që pretendohen që nga lashtësia.

 

 

Riza Kikia: Trajton rrugët e frymëmarrje, rigjeneron dhe pastron mushkëritë, ndihmon në heqjen e kollës, në heqjen e alergjive apo të bronshitit apo te astmës dhe ka një rritje të imunitetit.

 

Ka grupmosha të ndryshme që besojnë se qumështi i gomaricës lufton koronavirusin duke forcuar organizmin.

 

Klea Ymeri (studente) Kam ardhur në fermë për të ndihmuar prindërit e mi pasi ata kanë kaluar Covidin dhe krahas ilaçeve që ata do përdorin kam menduar që një kurë tjetër shumë e mirë për procesin e frymëmarrjes, e cila është e vështirë është dhe qumështi i gomaricës

 

 

Ferma elbasanase është një nga dy të vetmet në Shqipëri që rrit gomaricat vetëm për qumështin, duke u kursyer atyre shfrytëzimin si kafshë ngarkese.

 

Xheje Karaj(fermere):Nuk duhet që ti rrish me egërsi, me shkop, me të bërtitur por duhet ta përkëdhelësh pastaj dhe mjelja.

 

Një litër qumësht gomarice kushton 50 euro dhe përdoret edhe për qëllime kozmetike.

 

Regina Beqiri (farmaciste) : Dihet për efektshmërinë e tij në bukuri. Kleopatra ka përdorur vaskat me qumësht gomarice për trajtimin e lëkurës së saj

 

Gjatë muajve të krizës pandemike, ka pasir kërkesë në rritje për qumështin e gomaricës u raportua edhe në vende të tjera europiane.

Jeni në dilemë? Ja ku mund të shkoni për pushime

Guidier, Lyto Alliu në një intervistë për emisionin “Jeto me Orën” në RTV Ora foli rreth destinacioeve që mudn të zgjedhim për të pushuar...

Pas pajisjes me kartë identiteti, 80-vjeçarja merr pension social

Në 11 Nëntor “Stop” transmetoi ankesat e Hamdi Topallit, banues në Laç. Ai kërkonte regjistrimin e nënës së tij Xhemile Selman Topalli, e cila...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Arjon Muça i zuri vendin në Top Channel? Ish-konkurrenti i Për’puthen habit me deklaratën

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Ekskluzive/ Zbulohet gjyqi mes Olsa Muhametit dhe Vera Grabockës

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Jeni në dilemë? Ja ku mund të shkoni për pushime

Guidier, Lyto Alliu në një intervistë për emisionin “Jeto...