LIGJI PËR QESET PLASTIKE, QYTETARËT SHKODRANË NUK I PËRDORIN

Në fillim të muajit qershor hyri në fuqi ligji për ndalimin e përdorimit të qeseve plastike një përdorimshme,

 

por pothuaj 5 muaj më vonë duket se ky ligj nuk po zbatohet sa duhet nga bizneset dhe qytetarët. Ata tregojnë se shitësit në dyqane ende I japin qeset që tashmë I ndalon ligji, ndërsa shprehen se edhe kjo nismë e qeverisë mund të dështojë.

 

Sipas ligjit, qeset e holla që ishin një përdorimshme dhe ato që ishin të biodegradueshme janë hequr nga qarkullimi ndërkohë që në treg që ditën e parë kanë dalë qeset e reja.

 

Këto qese kanë standardin që e përcakton ligji gjerësinë dhe thellësinë e saj është më e trashë mbi 70 mikron dhe normalisht mban shumë se 10 kg.

 

Kuletat e tyre janë gjithmonë plot, këto 4 shenja të Horoskopit fitojnë më shumë para

Zbuloni më poshtë se cilat shenja të zodiakut janë të destinuara të bëjnë gjithmonë shumë para . Bricjapi   Edhe pse nuk të lënë përshtypjen se po...

(Foto) Nga ‘Dancing With the Stars’ në ‘Big Brother’, ja cili është aktori i njohur që do bëhet pjesë

Është përfolur që sezoni i dytë i “Big Brother Vip” do të nisë më datë 24 dhjetor, pikërisht natën e Krishtlindjeve. Sa më shumë...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte...

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura...