Arjan Konomi habit me rrëfimin: Nuk e dija që në Kosovë flitej shqip

Analisti Arian Konomi i ftuar në një emision në një televizion kosovar thënë se gjatë kom unizmit ka pasur pro pagandë kundër Kosovës.

 

“Unë jam Vlonjat.

 

Ne në Vlorë nuk e dinim që në Kosovë kishte shqiptarë.

 

Mendonim se ishin jugosllavë që flisnin shqip. Absolutisht nuk e dinte njeri [në Vlorë] se në Tetovë ka shqiptarë.

 

Në vitin 1998-99 iu tregoja miqve të mi për shqiptarët e Maqedonisë e Veriut. Iu thosha se janë shqiptarë si ne, nuk e besonin. Nuk e kishin këtë ide”.

 

Konomi tutje vazhdon:

 

“Unë personalisht kur kam ardhur si student në Tiranë nga Vlora si 18-vjeçar, pata parë fshehurazi një film në televizionin e Prishtinës (RTP) dhe ai ishte me titra shqip.

 

Pyesja si ka mundësi që këta e bëjnë film me titra shqip.

 

Nuk e dija që janë shqiptarë”, theksoi Konomi.

 

Ai thotë se njëjtë i kishte ndodhur me një roman që vinte nga Kosova.

 

“Tani duket absurde kjo që po e them, por në Shqipëri kanë qenë njerëzit shumë të pakët që e dinin se në Kosovë kishte shqiptarë”, deklaroi tutje Konomi.

Pas pajisjes me kartë identiteti, 80-vjeçarja merr pension social

Në 11 Nëntor “Stop” transmetoi ankesat e Hamdi Topallit, banues në Laç. Ai kërkonte regjistrimin e nënës së tij Xhemile Selman Topalli, e cila...

Rama iu gjunjëzua kryeministrit të Luksenburgut. Pas këtij gjesti, të dy palët u panë duke…

I njohur për “One-man show”, shkruan TPZ, kryeministri Edi Rama, që është mikpritës i 29 liderëve evropianë, bëri një gjest të pazakontë, duke u...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Arjon Muça i zuri vendin në Top Channel? Ish-konkurrenti i Për’puthen habit me deklaratën

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Ekskluzive/ Zbulohet gjyqi mes Olsa Muhametit dhe Vera Grabockës

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Jeni në dilemë? Ja ku mund të shkoni për pushime

Guidier, Lyto Alliu në një intervistë për emisionin “Jeto...