Gjyshja shqiptare që lë me “barrë” gratë që nuk bëjnë dot fëmijë: Vetë gjinekologët kanë sjellë gratë tek unë

Halime Krasniqi është një 91-vjeçare nga Drenica e Kosovës, e cila që në moshën 14 vjeç ka nisur “zanqtin” e trashëguar nga nëna e saj që të “lërë shtatzënë” gratë. E ëma e ka mësuar që 8 vjeçe, por ka nisur që ta praktikojë më vonë.

 

Tek nënë Halimja shkojnë shqiptarët nga të gjitha trojet shqiptare dhe jo vetëm, madje edhe të huajt. Madje veç së mundjes së kancerit, e moshuara kuron çdo gjë tjetër prej 78-vitesh pa medikamente farmaceutike.

 

Nuk ka bërë kurrë aborte, përjashtohen rastet kur fëmija ka ndrruar jetë që pa lindur. Në kohën e luftës ka ndihmuar shumë gra për të sjellë në jetë fëmijët. Familjarët e Halimes thonë se gratë e moshave të ndryshme vijnë që në orët e para të mëngjesit për të zënë radhë.

 

Nënë Halimja ishte e në një lidhje të drejtpërdrejtë me emisionin “Shqipëria Live” për të treguar eksperiencën e saj. Duke qenë se e kishte të pamundur të fliste vetë për shkak të moshës, ishte një i afërm i saj që tregoi historinë e 91-vjeçares.

 

Sipas tij, në momentin që ajo prek barkun e një gruaje, ajo kupton nëse ka apo jo vezore. Madje ai shtoi se e moshuara ndihmon gratë që të lindin djem. Ai shtoi se mjekë gjinkologë kanë dërguar gratë apo vajzat e tyre te nënë Halimja.

 

“Kur t’ua vendosë duart në bark, kur u bën fizioterapi, ajo e di 100 përqind a ka apo jo vezore një grua. Shumë aparatura të sofistikuara nuk e zbulojnë këtë. Shumë gra dalin duke qarë, pasi nuk munden të bëjnë fëmijë. Është një terapi shumë interesante dhe shumë e vlefshme. Ja rregullon mitrën, e pastron përmes disa medikam enteve (jo tamam ilaçe), janë disa hoje të bletëve që i avullon. Kjo përdor vetëm hojet e bletëve.

 

Na shqiptarët kemi dëshirë me pas vetëm djem, e kur kanë shumë vajza, ata duan djem. Nënë Halimja me dorën nga ana e djathtë bën të mundur një gjë të tillë. E 95 për qind lindin djem. Edhe mjek gjinekolog kanë sjellë gratë dhe vajzat e tyre. I shpëton edhe nga dshtimet, nuk i lejon që të hubasë fëmijët.

 

I pyetur nëse ajo merr para për një gjë të tillë, ai tha se gjithçka e bën në mënyrë humanitare dhe njerëzit lënë para vetëm nëse duan ata.

 

“Si para luftës, pas luftës e ka në mënyrë humanitare. Por njerëzit sipas vullnetit lënë para, ajo nuk ka caktuar kurrë çmim. Ka shumë që nuk i lënë asgjë, nuk është se fiton shumë. Nuk mbajmë shënime se sa gra ka ndihmuar, por me qindra e mijëra i ka sheruar. Shumë gra i ka bërë nëna”, tha i afërmi i saj.

Horoskopi ditor, e marte date 6 dhjetor 2022

Horoskopi Paolo Fox  Dashi: Takimet në këtë të martë 6, do të jenë shumë pasionante, do të favorizohen njohjet e reja dhe në përgjithësi nëse jeni...

Po bëhen milionerë disa! Djathi i gomarit shitet me çmim prej 1000 Euro, ja ne cilin vend prodhohet

A keni provuar ndonjëherë djathë gomarice? Me siguri që jo! Një djathë i tillë ekziston krahas djathit të lopëve, deleve dhe dhive, por çmimi...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME