Shkaktonin kancer! Hiqen nga tregu shampot që të gjithë ne i kemi përdorur

Kopmpania shumëkombëshe e mallrave të konsumit, Unilever,

 

ka tërhequr nga tregu disa shampo të llojit Dove, Nexxus, Suave, TIGI dhe TRESemme, për shkak të pranisë së mundshme të benzenit, një kimikat që shkakton kancer.

 

CNN raporton se produktet e prekura u prodhuan para tetorit të vitit të kaluar, 2021, dhe u shpërndanë në shitës me pakicë, sipas një njoftimi nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave FDA.

 

Në listë përfshihen produkte të tilla si shampo Dove Dry Volume dhe Fullness, shampo Dove Dry Fresh Coconut, shampo Nexxus Dry Refreshing Mist dhe shampo Suave Dry, Refresh dhe Revive.

 

Benzeni është një kancerogjen që ndikon negativisht tek njerëzit. Ekspozimi ndaj benzenit mund të ndodhë nga goja dhe përmes lëkurës dhe mund të shkaktojë leuçemi e kancer gjaku, sipas FDA-së.

 

 

Konsumatorët duhet të ndalojnë përdorimin e produkteve të shampove të sipërpërmendura si dhe të marrin rimbursimin për produktet e pranueshme, lajmëroi FDA.

 

Vitin e kaluar, Procter&Gamble tërhoqi më shumë se 30 produkte për kujdesin e flokëve duke lajmëruar se ato mund të përmbajnë benzen. Po ashtu, u tërhoqën nga tregu një duzinë deodorantësh dhe sprajsh pasi u vu re prania e këtij elementi.

 

“Heroi” i heshtur që zbukuron kishën e Zojës së Shkodrës

Nga Simon Shkreli   Paulin Rripaj është i heshtur, ai punon me përkushtim që Kisha ku ai shërben si punonjës mirëmbajtjeje të zbukurohet sa më mirë...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

“Heroi” i heshtur që zbukuron kishën e Zojës së Shkodrës

Nga Simon Shkreli   Paulin Rripaj është i heshtur, ai punon...

Kushërirë e Ramës dhe zëdhënëse e Berishës/ Erla Mëhilli tregon “të pathënat”

Të jesh kushëri me Ramën është rastësi, të punosh...

Ilir Meta, 100 milionë dollarë pasuri në Angli?/ Detajet që ngrejnë dyshime…

Në vitin 2016, gazetari investigativ Artan Hoxha, deklaronte se...