Universiteti “Luigj Gurakuqi” 5 ditë bojkot/ Saraçi: Nuk është vetëm paga, kërkojmë edhe…

Me shume se 98 % e pedagogeve ne Shkoder per te pesten dite radhazi vijojne te jene ne bojkot te procesit mesimor.

 

Sindikata e punonjesve te universitetit “Luigj Gurakuqi” ka vendosur qe te zgjedhe ne cdo fakultet pefaqesuesit e pedagogeve ne menyre qe te referohen problematikat e detajuara te cilat ndryshojne ne varesi te fakulteteve. Saraci tha se nuk duhet te theksohet vetem paga pasi kerkesat jane te qarta dhe duhen plotesuar te gjitha.

 

Sa I takon rritjes se rroges ajo eshte bere vetem ne masen 7% pasi pjesa tjeter qe kryeministri tha qe kryhet nga universitetet, ne letra ndodhet prej 6 vitesh por asnje universitet nuk ka kapacitete per ta bere nje gje te tille. Ashtu sikurse shume vendime te tjera te cilat kane mbetur vetem ne leter qekur u miratua ligji per arsimin e larte.

 

Pedagoget mirepresin cdo vendim si per kontroll pasurie ashtu edhe hallkat e tjera, por ne kembim te kesaj thote Saraci komisionet vleresuese duhet te jene te qarta dhe transparente. Pedagoget kerkojne mirekuptimin edhe te qytetareve e vecanerisht te prinderve pasi ky process eshte mbi te gjitha ne favor te proceseve akademike ne universitete.

Shkoi në bashki për t’u martuar, por përballet me të papriturën më të madhe të jetës së tij

Një burrë nga Republika Domenikane është përballur me një të papritur pasi kishte vendosur që të martohej. 39 vjeçari shkoi në bashkinë e qytetit...

“Më fol për atë vajzën”/ Gjuajti me grusht Berishën, del video e Gerti Shehut

Kryedemokrati Sali Berisha u dh u nua këtë mesditë nga një 31-vjeçar të identifikuar si Gert Shehu.   Kreu i PD-së po ecte krah Kreut të...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Arjon Muça i zuri vendin në Top Channel? Ish-konkurrenti i Për’puthen habit me deklaratën

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Ekskluzive/ Zbulohet gjyqi mes Olsa Muhametit dhe Vera Grabockës

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Jeni në dilemë? Ja ku mund të shkoni për pushime

Guidier, Lyto Alliu në një intervistë për emisionin “Jeto...