Shkodër, panairi që bashkoi trevat shqiptare/ Promovohen produkte të artizanatit dhe natyrës

Pedonalja e Shkodrës u shndërrua në një ekspoze të produkteve artizanale, bujqësore dhe tradicionale në zejtari. E vecanta e këtij panairi titulluar “Vjeshta në Shkodër” cili organizohet për të gjashtin viti radhazi ishte se për herë të parë morën pjesë artizanë dhe zejtarë nga trevat shqiptare të Malit të Zi, Kosovës dhe Tetova.

 

Nënkryetari i Bashkisë shkodër Tonin Deda në fjalën e tij përshëndetëse tha se përmes panairit synohet njohja e territorit dhe promovimi i vlerave të tij në funksion të zhvillimit ekonomik dhe social të Bashkisë Shkodër.Kryetari i Shoqatës së Artizanëve të Shkodrës Zef Gjini shpreson që bashkia përmes këtyre panaireve të kthejë vëmendjen ndaj këtyre zonave që mbartin vlera të mëdha dhe ti japë një mbështetje bizneve familjare që merren me prodhimin e zejeve.

 

Në Kosovë dikur ishte shumë i përhapur arti i poçarisë dhe shumë familje kishin traditën e prodhimit e sidomos Gjakova . Sot si shumë të tjera edhe poçaria është në zhdukje.

 

Luan Qukani nga Gjakova është ndër të paktët që vazhdon përpjekjet për ruajtjen e kësaj tradite të cilën e trashëgon prej 4 brezash. Kthyer në një traditë të bukur të përvitshme në trashëgiminë e kulturës së artizanatit ky panair duket si një sfidë për të mbajtur gjallë produktet vendase

(Foto) Nga ‘Dancing With the Stars’ në ‘Big Brother’, ja cili është aktori i njohur që do bëhet pjesë

Është përfolur që sezoni i dytë i “Big Brother Vip” do të nisë më datë 24 dhjetor, pikërisht natën e Krishtlindjeve. Sa më shumë...

Kuletat e tyre janë gjithmonë plot, këto 4 shenja të Horoskopit fitojnë më shumë para

Zbuloni më poshtë se cilat shenja të zodiakut janë të destinuara të bëjnë gjithmonë shumë para . Bricjapi   Edhe pse nuk të lënë përshtypjen se po...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte...

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura...