Puçra, ethe papritur dhe skuqje…kjo është sindroma që duhet trajtuar urgjentisht pas simptomave të para

“Sindroma e Sweet”, e quajtur edhe dermatoza akute febrile neutrofile, është një gjendje e pazakontë e lëkurës. Shkakton ethe dhe një skuqje të dhimbshme të lëkurës që shfaqet kryesisht në krahë, fytyrë dhe qafë.

 

Shkaku i sindromës Sweet nuk dihet, por ndonjëherë shkaktohet nga një infeksion, sëmundje ose mjekim. Mund të ndodhë edhe në disa lloje të kancereve.

 

Trajtimi më i zakonshëm për sindromën Sweet janë pilulat kortikosteroide.

 

Simptomat
Shenjat dhe simptomat e sindromës Sweet përfshijnë:

 

• Ethe
• Puçra të vogla të dhimbshme të kuqe në krahë, fytyrë, qafë ose shpinë
• Puçra që rriten shpejt në madhësi, duke u përhapur në grupe të dhimbshme deri në 2,5 centimetra në diametër

 

Shkaqet
Në shumicën e rasteve, shkaku i sindromës Sweet nuk dihet. Gjendja ndonjëherë shoqërohet me kancere të gjakut, si leucemia, ose tumore të ngurta, si kanceri i gjirit ose i zorrës së trashë. Mund të ndodhë gjithashtu si një reagim ndaj një medikamenti.

 

Faktorët e rrezikut

• Gjinia. Në përgjithësi, gratë kanë më shumë gjasa të kenë sindromën Sweet sesa burrat.

• Mosha. Megjithëse edhe të moshuarit dhe foshnjat mund të zhvillojnë sindromën e Sweet, kjo gjendje prek kryesisht personat midis moshës 30 dhe 60 vjeç.

• Kanceri. Sindroma e Sweet ndonjëherë lidhet me kancerin, më së shpeshti me leuçeminë, por edhe me kancerin e gjirit apo të zorrës së trashë.

• Probleme të tjera shëndetësore. Sindroma e Sweet mund të pasojë një infeksion të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes dhe shumë njerëz raportojnë se kanë simptoma të ngjashme me gripin përpara se të shfaqen skuqjet. Sindroma e Sweet mund të shoqërohet gjithashtu me sëmundje inflamatore të zorrëve.

• Shtatzënia. Disa gra zhvillojnë sindromën e Sweet gjatë shtatzënisë.

• Ndjeshmëria ndaj medikamenteve. Sindroma e Sweet mund të rezultojë nga një ndjeshmëri ndaj medikamenteve të caktuara, faktorin stimulues të kolonisë së granulociteve, antibiotikët dhe disa medikamente anti-inflamatore josteroide.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte...

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura...