Vezët e ziera çfarë po na shkaktojnë ! Mjekët japin lajmin e madh dhe të …

Veza është një ndër produktet që mbart vlera të jashtëzakonshme ushqyese renditur në listën e 10 super ushqimeve dhe nuk ka mëngjes më të këndshëm se vezët sido të jenë të gatuara.

 

A e keni pyetur veten se cila vezë është më e vyera dhe sa vezë është mirë të konsumoni në ditë?

 

 

Rezul tatet e studimeve të fundit mbi dobitë shënde.tësore të vezëve të pulave. Rezulton që 2 deri 3 vezë është doza optimale ditore. Akoma më mirë nëse këto vezë janë me Omega 3 e cila konsi derohet sot në botë super veza e shëndetit të mirë.

 

Veza me Omega 3 konsiderohet veza që mbron zemrën dhe ushqen trurin.

 

Më poshtë do të gjeni një listë të të mirave që i vijnë organizmin dhe shën detit nga konsumimi i dy vezëve në ditë.

 

 

Truri gjendet nën mbrojtjen e kolinës eshtë provuar se kolina kjo vita minë e veçantë është materiali më i rëndësishëm ndërtimor i trurit. Nëse hani 2 vezë në ditë trupi juaj merr mjaf tueshëm nga kjo lëndë ushqyese. Mungesa e kolinës çon në rënien e kujte sës.

 

Shi kimi ruhet falë luteinës vezët e pulave janë të pasura me luteinë kjo substancë është për gjegjëse për shikimin e qartë dhe të mprehtë.

 

Me mungesën e tij indet e syrit dëmtohen dhe shikimi përkeqësohet në mënyrë të pa kthyeshme.

 

Vita mina D ndihmon për të absorbuar kalçium nëse i ofroni një personi të zgjedhë nëse do të pijë një lugë vaji peshku ose të konsumojë një vezë e zier gja sat janë të preferojë këtë të fundit.

 

Sido mos në qoftë se ata zbulojnë se për.mbajtja e vitaminës D është e njëjtë në të dy rastet.

 

Për më tepër shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë për të rritur sasinë e vitaminës D në vezë duke i ushqyer pulat në mënyra të veçanta. Vitamina D ndihmon kalçiumin për tu absorbuar më mirë dhe për të forcuar kockat dhe dhëmbët.

 

Vita mina B mbron lëkurën, flokët dhe mëlçinë biotina vitamina B12 dhe proteinat e tretshme ushqyese kontribuojnë në forcimin e flokëve dhe lëkurës.

 

Elementet që përmbajnë vezët e pulës pro movojnë eliminimin e toksinave nga mëlçia.

 

Veza është një ndër produktet që mbart vlera të jashtë zakonshme ushqyese renditur në listën e 10 super ushqimeve dhe nuk ka mëngjes më të këndshëm se vezët sido të jenë të gatuara.

 

A e keni pye ltur veten se cila vezë është më e vyera dhe sa vezë është mirë të konsumoni në ditë?

 

Rezultatet e studimeve të fundit mbi dobitë shëndetësore të vezëve të pulave. Rezul ton që 2 deri 3 vezë është doza optimale ditore.

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura në Shqipëri. Pavarësisht shkëputjes nga ekrani, Shtino do të njihet gjithmonë si fytyra e “Njerëz...

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte dhunë, të bërtitura, sherre, biseda me zë të lartë, shoferë që vetëm i bien borive...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte...

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura...