Arbana Osmani po i merr ‘bukën’, Ardit Gjebrea bën veprimin urgjent, që nuk ndodhur kurrë në Shqipëri

Me vite e dekada “Kënga Magjike” ka sjellë risi në teknokogjinë më të fundit, në aspekte teknike, skenografike, vizuale e të tjerë. Ndër vite kultura e realizimit të performancave në mënyrë grafike ka sjellë dëshirën për të shkuar më tej.

 

Kete vit konkurenca me KEngen Magjike do jete shume e forte, pasi ne Festivalin e Kenges te RTSH, do jete autore Arbana Osmani, e cila ka mbledhur kengetaret me te mire Shqiptare, kjo e ka detyruar Arditin te ndryshoje gjithcka

 

Nëse “shiu në skenë, i edicionit të vitit 2005”, efektet vizuale 3D, dukuritë si zjarri dhe era, transmetimi në kohë reale në cilësinë maksimale ju janë dukur risi, kengamagjike.com zbulon risinë që Ardit Gjebrea sjell këtë vit.

 

Risia që do të sjellë “Kënga Magjike 2022” në edicionin e 23-të, është praktikimi i sistemit “CuePilot.” Një sistem i përshtatur sipas standarteve të “Eurovision Song Contest”. •Çfarë është “CuePilot”?

 

“CuePilot” u krijua nga regjisori i njohur ndërkombëtarisht Per Zachariassen dhe u themelua në vitin 2005 në Copenhagen Danimarkë, si përgjigje ndaj nevojës për saktësi dhe qëndrueshmëri në transmetimet e drejtpërdrejta, duke reduktuar kohën e shtrenjtë të provave. Thënë ndryshe një sistem që mundëson teknikën më të lartë vizuale dhe televizive.

 

Ky sistem kreativ projekton dhe prodhon software dhe pajisje inovative për përdorim në transmetimet profesionale, për të perfeksionuar performancat midis provave dhe shfaqjes live, në mënyrë që i gjithë ekipi këngëtarë, kërcimtarë dhe operatorë të gërshetohen live.

 

“CuePilot” me një ekip global ka ekzekutuar më shumë se 1000 shfaqje live të cilat janë parë nga qindra miliona shikues.Si çdo vit Ardit Gjebrea sjell risi nga më të ndryshmet në Kënga Magjike.

Gruaja sulmohet nga një qen rrugësh, niset me urgjencë në gjendje të rend drejt Tiranës

Një grua është kafshuar nga një qen rrugësh në lagjen Palorto në Gjirokastër. Sipas burimeve, e dëmtuara është 47-vjeçarja Vali.D, e cila ka marrë...

Zi në familjen e Getoar Selimit, reperi humb personin e afërt

Sot është një ditë e trishtë për familjen e reperit Getoar Selimi.   Halla e reperit është ndarë nga jeta. Lajmin e hidhur e ka bërë...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Aktori i njohur shqiptar rikthehet pas 10 vitesh në Shqipëri dhe …

Aktori Elvis Pupa më shumë se 10 vite është...

A jeni bere gati per bakllavane? Ja si ta pergatisni qe t’ju tretet ne goje. Video

Ingredientët: 60 peta për bakllava 1 filxhan stika të grira imët ½...

Nipi i Isa Boletinit: Ju tregoj cilat ishin amanetet e gjyshit tim për Shqipërinë

Nipi i Isa Boletinit, Gazmend Boletini ka rrëfyer në...

Behuni gati.Keto qytete do të mbulohen nga bora ditën e dielë

Fundjava parashikohet që të sjellë ulje drastike të temperaturave...