4 kg më pak vetëm me oriz, regjimi 1 javor që duhet të provoni pas pushimeve

Orizi është një lloj drithi i tretshëm, në gjendje të rregullojë florën intestinale dhe shumë i këshillueshëm të përdoret në rastet e shqetësimeve gastrointestinale.

 

 

Orizi përmban pak kripë, prandaj është shumë i dobishëm për ata që vuajnë nga hipertensioni, por edhe për ata që duan të luftojnë mbajtjen e lëngjeve ose celulitin.

 

Orizi është shumë i këshillueshëm në dieta sepse jep ndjesinë e ngopjes dhe nuk të lejon të shëndoshesh.

 

Sot duam t’ju prezantojmë një regjim dietik të shëndetshëm dhe të ekuilibruar me bazë orizi i cili do t’ju ndihmojë të humbni peshë, por mbi të gjitha do t’ju mësojë se si t’i alternoni vaktet pa e tepruar me sasinë.

 

Dieta e Orizit

 

 

E hënë

Mëngjesi: një gotë qumësht (edhe bimor), një fetë bukë e thekur me marmalatë, një frut

 

Paradite: Jogurt pa yndyrë

 

Dreka: 60 gr oriz i zier, 2 kungulleshka në avull, 200 gr gjoks pule skare, sallatë mikse

 

Pasdite: një frut

 

Darka: 200 gr salmon në avull, brokoli në avull, një biskotë orizi (galeta orizi)

 

 

E martë

Mëngjesi: një gotë qumësht ose një çaj me mjaltë, 3 biskota integrale, një frut

 

Paradite: një frut i freskët

 

Dreka: 200 gr merluc në avull, 1 patate në avull, sallatë mikse, një biskotë orizi (galetë orizi)

 

Pasditja: kos pa yndyrë

 

Darka: 50 gr oriz integral, një vezë e zier, sallatë miks

 

 

E mërkurë

Mëngjesi: një çaj me mjaltë ose një gotë qumësht, drithëra integrale dhe një frut

 

Paradite: Kos pa yndyrë

 

Dreka: 150 gr gjoks gjel deti në skarë, 200 gr spinaq i zier me vaj ulliri e lëng limoni, një biskotë (galetë orizi)

 

Pasdite: Një frut i freskët

 

Dreka: Supë me perime, 50 gr gjizë, një biskotë (galetë orizi)

 

 

E enjte

Mëngjesi: Një çaj me mjaltë ose një gotë qumësht, një fetë e thekur me marmalatë, një frut

 

Paradite: një frut i freskët

 

Dreka: 50 gr gjizë, sallatë miks, 2 biskota (galeta orizi)

 

Pasdite: kos pa yndyrë

 

Darka: 80 gr oriz basmat me kunguj, 50 gr proshutë

 

 

E premte

Mëngjesi: një gotë qumësht ose një filxhan çaj, 3 biskota integrale dhe një frut

 

Paradite: Kos pa yndyrë

 

Dreka: 2 vezë të ziera, sallatë miks, 2 galeta (biskota orizi)

 

Pasdite: frut i freskët

 

Darka: 80 gr oriz integral me karkaleca, sallatë mikse

 

 

E shtunë

Mëngjesi: një filxhan çaj ose një gotë qumësht, një fetë buke e thekur me marmalatë, një frut

 

Paradite: një frut i freskët

 

Dreka: 80 gr oriz integral me kunguj, speca të pjekura

 

Pasdite: kos pa yndyrë

 

Darka: supë me perime, 100 gr proshutë krudo

 

 

E diel

Mëngjesi: Një gotë me qumësht ose një filxhan çaj me mjaltë, 3 biskota dhe një frut

 

Paradite: Kos pa yndyrë

 

Dreka: 60 gr oriz me shafran, 50 gr proshutë, sallatë miks

 

Pasdite: frut i freskët

 

Darka: supë bishtajash, sallatë mikse

Luizi habit: Kiara hajde puthemi që mos të dalësh ti dhe të kapim finalen

Luizi dhe Kiara në një moment që janë ndodhur vetëm së bashku janë shprehur sërish më njëri tjetrin për lidhjen e tyre.   Kiara e ka...

Xhevahir Zeneli nxjerr shtëpinë në shitje se do ikte në Amerikë, Agron Llakaj i bën atë që s’e priste

Dy aktorët e njohur shqiptare, Agron Llakaj dhe Xhevahir Zeneli përveçse kolegë të të njëjtit profesion, janë edhe miq shumë të mirë.   Zeneli ka treguar...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME